Neskrývaná špionáž? Ruská loď obkličuje americké břehy

Washington - Ruská výzvědná loď Viktor Leonov byla spatřena sto mil jihovýchodně od pobřeží Severní Karolíny. Stalo se tak jen pár dní poté, co plavidlo opustilo přístav na Trinidadu a Tobagu. Podle předchozích zkušeností se dá očekávat, že bude plout podél východního pobřeží Spojených států a sbírat informace o tamějších zařízeních amerického námořnictva. Do oblasti byl již vyslán americký torpédoborec USS Cole, aby monitoroval situaci. Informuje server CNN.

Přidejte svůj názor 56 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Není to poprvé, co se ruské výzvědné lodi přiblížily do těsné blízkosti amerických teritoriálních vod. Samotný Viktor Leonov vykonával podobnou misi již v letech 2014 a 2015. Loni v únoru byl spatřen pouhých 30 mil od pobřeží Connecticutu, o měsíc později pak 20 mil od ponorkové základny na Floridě.

Viktor Leonov je výzvědnou lodí ruského námořnictva. Slouží ke špionážním a průzkumným misím. Patří do třídy Vishnya, která byla do služby tehdy ještě u sovětského loďstva zaváděna v průběhu 80. let. Rusko v současné době disponuje sedmi takovými loďmi. Kromě výzvědných misí u pobřeží USA a v Karibiku jsou též nasazeny v syrském konfliktu.

Únorová událost vyvolala ostré reakce ze strany amerických politiků. Senátor Chris Murphy, jež zastupuje právě stát Connecticut, prohlásil, že se Rusko snaží rozšířit sféru vlivu. „Rusové se chovají, jakoby zkoušeli, kam až mohou zajít. Proč?“ ptal se politik.

Faktem je, že podobné vzájemné pokusy nejsou nic nového. Docházelo k nim v minulosti třeba i v Černém moři. Rusko se tehdy pokusilo incident mezi svým letadlem a americkou lodí USS Donald Cook propagandisticky využít. Internet zaplavily fantastické (a nepravdivé) informace o vyřazené elektronice na americké lodi a panice mezi námořníky, kteří houfně žádají o odchod do civilu. Zprávy byly později vyvráceny jako smyšlené.

Vstupte do diskuze (56)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminálníci se řídí počasím? Nové studie ukázaly, jaké má teplo vliv na…

16.08.2018 21:44 Aktualizováno O tom, že počasí ovlivňuje lidské tělo i psychiku jedince, toho bylo napsáno už hodně. Tentokrát se…

350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi. Senát USA média podpořil

16.08.2018 21:18 Aktualizováno New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku"…

Azorian: Operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

16.08.2018 21:07 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Politika USA vůči Íránu? Pompeo vytvořil speciální akční tým

16.08.2018 21:02 Washington - Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dává dohromady speciální tým pro řízení politiky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama