Trumpova skrytá hrozba: Ukrývá se mezi řádky útok na KLDR?

Včerejší projev Donalda Trumpa už byl rozebrán z mnoha různých úhlů. Analytici webu Defense One v něm ale objevili ještě něco jiného. Byl Trumpův projev předehrou k útoku na Severní Koreu?

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Donald Trump v Kongresu

Donald Trump včera pronesl v Kongresu důležitý projev o stavu Unie. Řeč byla i o zahraniční politice. Čemu se Trump věnoval nejvíc? Možná překvapivě to nebylo Rusko ani Čína. Hlavním tématem nebyla ani válka proti ISIS. Celých 475 slov totiž americký prezident pronesl na téma Severní Korea. A někteří analytici mají jasno - Trump se připravuje na válku.

Důležité také je, co Trump naopak nezmínil. Vůbec nemluvil o olympijských hrách, do kterých Jižní Korea vkládá nemalé naděje a doufám přitom, že by mohly zmírnit napětí na poloostrově. Dále nezaznělo další důležité slovo - sankce. Trump místo toho používal spojení "maximální tlak". A to může znamenat diplomacii stejně dobře jako válku.

Trump také na svůj kongresový projev pozval rodiče Otto Warmbiera. Warmbier byl americký student, jehož severokorejský režim věznil a mučil a jež po návratu do USA zemřel právě na následky předchozího krutého zacházení. Trump také na projev pozval další osobu silně spjatou se Severní Koreou. Byl jí severokorejský emigrant Victor Cha, který v tamním uranovém dole přišel o ruku a nohu a jež získal ve Spojených státech azyl. Trump pak v projevu vyprávěl jak Chaův tak Warmbierův příběh. Zaměřovat se během projevu o stavu Unie na příběhy konkrétní lidí je přitom věc nevídaná.

Pokud by Trump ale opravdu zvažoval útok na Severní Koreu, byla by jeho slova zcela logická. Trump by za pomocí příběhů Warmbiera a Chaa demonstroval, že severokorejský režim je zrůdný a případný americký útok je tak zcela morálně oprávněný. Ba co víc, v případě Otto Warmbiera dokonce žádoucí. Který americký prezident by přeci dopustil, aby byli američtí občané brutálně týrání nepřátelským režimem?

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump ještě víc přitvrdí. Rada Bílého domu chystá nové tažení proti…

19.06.2018 10:30 Washington - Podle informací serveru Politico připravuje Bílý dům několik dalších kroků k omezení…

Trump hrozí Číně dalšími cly

19.06.2018 03:01 Washington - Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění…

USA a Jižní Korea neuspořádají srpnové manévry

19.06.2018 02:20 Washington - Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila…

Návrat na Měsíc nebo válka ve vesmíru? Pentagon vytvoří sekci vesmírných…

18.06.2018 22:24 Washington - Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama