Američané budou mít nové rakety. S Rusy lze jednat jedině silou, říká generál

Američané se obávají ruských raket a připravují vlastní odpověď. Pentagon touží po zařízení, které by mělo Rusy donutit vrátit se za jednací stůl. Nespustí se ale jen další závody ve zbrojení? O tom píše web DefenseOne.

Přidejte svůj názor

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Armáda Spojených států potřebuje posílit. Alespoň tak to stojí v nových strategických dokumentech, které Američané uveřejnili v poslední době. Dle vojenských expertů potřebuje americká armáda zejména jednu důležitou věc – zařízení, které bude schopno odpalovat rakety středního dosahu ze země. Zřejmě by se mělo jednat o speciálně upravené těžké nákladní automobily, na nichž bude zařízení umístěno. Rusové totiž podobnými zařízeními disponují a Američané se tak cítí v nevýhodě.

Podle představitelů americké armády Rusové tím, že taková zařízení vlastní, porušují mezinárodní dohody o odzbrojení. Američané jsou si vědomi, že teď je budou muset porušit i oni. Záměr získat zbraňové systémy tohoto typu dávají někteří američtí politici najevo již delší dobu. Například vlivný republikánský kongresman Tim Cotton říká, že by Rusové měli „pocítit důsledky porušování dohod.“.


Američtí představitelé se obávají, že pokud by jejich armáda nově nevybudovala dostatečný počet zmíněných zařízení, mohli by Rusové nabýt dojem, že mohou proti USA a jejich spojencům použít sílu, aniž by jim za to hrozila adekvátní odveta. V podobném duchu se nedávno mimo jiné vyjádřil i prezident Donald Trump. Ten Rusku pohrozil tvrdou odvetou pro případ, že by Rusové chtěli použít jaderné zbraně proti evropským státům.

„Výstavba nových raketových zařízení má zvýšit důvěryhodnost našich záruk vůči Evropě.“ nechal se slyšet americký generál Greg Weaver. K dalším závodům ve zbrojení ale podle něj výstavba zařízení nepovede. „Jakmile budou Rusové plnit dohody, počet zařízení můžeme omezit.“ řekl Weaver. „Jedinou možností, jak ale přivést Rusy zpátky k jednacímu stolu, je v tuto chvíli právě výroba oněch zařízení.“ dodal generál.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův hotel v Chicagu čelí žalobě. Pumpuje vodu z řeky, vrací ji o 35…

15.08.2018 09:48 Chicago - Prokurátorka státu Illinois žaluje manažery 92patrového hotelu prezidenta Donalda Trumpa…

V Nebrasce popravili vraha. Provedení trestu bylo mimořádné ze dvou důvodů

15.08.2018 07:26 Omaha - V Nebrasce byl v úterý za dvojnásobnou vraždu popraven Carey Dean Moore (60). Jak uvedla…

Bývalá Trumpova poradkyně vydává výbušnou knihu. Bílý dům má poplach

15.08.2018 07:15 Washington - Bývalé mediální poradkyní Bílého domu Omarosa Manigaultové Newmanové vychází kniha o…

Paul Manafort se odmítl hájit, prokuratura prý nepředložila přesvědčivé…

14.08.2018 21:44 Washington - Obhájce Paula Manaforta, bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, se rozhodl…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama