Nová válka v Koreji? Kim bude okamžitě zabit, USA možná zaútočí první, píší odborníci

Soul - V odborných vojenských kruzích se stále častěji spekuluje o tom, jak by vypadal případný vojenský konflikt na Korejském poloostrově. Odborníci se přou, nakolik by nová válka byla podobná té předchozí z 50. let a v čem by byla naopak odlišná. Se svým pohledem teď přišel i odborný web National Interest.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Armáda

Spekuluje se například, že by ihned v prvních okamžicích války došlo k odstranění severokorejského diktátora Kim Čong-una. Ten by mohl být zabit jihokorejskými nebo americkými speciálními jednotkami, popřípadě ho mohly v jeho bunkru zaživa pohřbít speciální bomby. Mohly by být také provedeny chirurgicky přesné nálety s cílem vyřadit další velitelská stanoviště a jaderná zařízení.

Tyto teorie vychází z nových korejsko-amerických plánů, jež byly přijaty v roce 2015. Ty v určitých ohledech mění náhled na potenciální konflikt. Dříve se například předpokládalo, že to bude Severní Korea která zaútočí první.

Očekávalo se, že se nekonečné množství severokorejských vojáků převalí přes hranici a Američané spolu s Jihokorejci je budou muset nejdříve zastavit, aby následně přešli do protiútoku. Jako v roce 1950. Stále více se ale spekuluje o možnosti, že by USA a Jižní Korea zaútočily první, formou jakéhosi preventivního úderu.

Podle vojenských expertů došlo k opravdu zásadním změnám ve společných americko-korejských plánech. Ty byly v důsledku posledních severokorejských provokací pozměněny tak, aby nabízely možnost elastičtější a rychlejší reakce. Nové postupy již byly údajně vyzkoušeny i v praxi, a to během loňského společného cvičení, kterého se zúčastnilo na 300 000 vojáků z obou stran.

Ne všichni ale přijali změny v americko-korejských plánech s nadšením. V Jihokorejském parlamentu je řada poslanců, kteří mají z případného preventivního úderu na KLDR obavy. Poslanci mají obavy zejména z toho, aby se případné omezené a preventivní údery nezvrhly v regulérní válku.  

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemorální politika nulové tolerance? Právník naznačil, co může snížit…

20.06.2018 00:01 NÁZOR - Trumpova pohraniční politika nulové tolerance je nemorální, neamerická a neefektivní, tvrdí…

Steinmeier varoval před nenapravitelným poškozením vztahů mezi USA a…

19.06.2018 21:56 Los Angeles - Před nenapravitelným poškozením vztahů mezi Evropou a Spojenými státy dnes varoval…

Mexiko kritizuje USA za oddělovaní dětí migrantů od rodičů, mluví o…

19.06.2018 21:31 Mexiko/Washington – Šéf mexické diplomacie Luis Videgaray dnes kritizoval americké úřady za to, že…

USA dnes oznámí, že opustí Radu OSN pro lidská práva, tvrdí agentury

19.06.2018 20:32 Washington - USA dnes hodlají oznámit, že opustí Radu OSN pro lidská práva (UNHRC). Informovaly o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama