Latinskoamerické země tlačí na Madura, má zrušit kontroverzní volby

Lima - Latinskoamerické země a Kanada vyzvaly venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, aby upustil od konání předčasných prezidentských voleb vypsaných přes nesouhlas opozice na duben.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Venezuela, ilustrační foto

"Pokud venezuelská vláda nepřestane porušovat demokratické principy, nejsou její zástupci zváni na chystaný americký summit," vzkázali v úterý ministři zahraničí skupiny 14 latinskoamerických zemí a Kanady.

Členové takzvané limské skupiny dále uvedli, že "není možné uspořádat svobodné a spravedlivé volby bez plné účasti politických stran" a ve chvíli, kdy jsou v zemi zadržováni političtí vězni. Madurovu vládu ministři vyzvali, aby zrušila konání voleb plánovaných na 22. dubna a uspořádala je později za plné účasti opozice.

Autoritářský socialistický prezident rozhodl o vypsání voleb, v nichž chce obhájit mandát, minulý týden po krachu jednání s opozicí. Venezuelská opoziční koalice, která má nyní většinu v parlamentu, se nebude moci voleb účastnit společně.

Zatímco opozice a řada zahraničních zemí včetně Spojených států či EU kritizuje nedemokratické Madurovy kroky, socialistický vůdce obviňuje své oponenty, že se pod vedením "americké buržoazie" snaží podvracet jeho režim.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminálníci se řídí počasím? Nové studie ukázaly, jaké má teplo vliv na…

16.08.2018 21:44 Aktualizováno O tom, že počasí ovlivňuje lidské tělo i psychiku jedince, toho bylo napsáno už hodně. Tentokrát se…

350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi. Senát USA média podpořil

16.08.2018 21:18 Aktualizováno New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku"…

Azorian: Operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

16.08.2018 21:07 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

Politika USA vůči Íránu? Pompeo vytvořil speciální akční tým

16.08.2018 21:02 Washington - Šéf americké diplomacie Mike Pompeo dává dohromady speciální tým pro řízení politiky…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama