V USA se o Česku nepíše právě lichotivě: Zeman a Babiš systematicky narušují právní stát, tvrdí server

Washington - Podle zpravodajského serveru U.S. News nedávné výsledky voleb zpochybňují demokratické postavení České republiky jakožto středoevropské země. Může za to zvolení Miloše Zemana prezidentem a Andreje Babiše premiérem.

Přidejte svůj názor 49 komentářů

Miloš Zeman po vítězství ve volbách v roce 2018!

U.S. News uvedl, že Česká republika byla považováno za klenot západního liberalismu. "Od pražského jara 1968 do sametové revoluce v roce 1989 zmínka o zemi vyvolává obraz ostrého nezávislého odporu vůči sovětské nadvládě i vzestup odpovědného demokratického vládnutí," napsal server, který při této příležitosti vyzdvihl Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla. 

Jak však server dále upozorňuje, tak o tuto reputaci Česká republika přichází kvůli politické dysfunkci. Koncem ledna si totiž čeští voliči zvolili za prezidenta opět "kontroverzního" Miloše Zemana, "populistu, který žertoval o zabíjení novinářů", jehož poradce má vazby na úzký kruh kolem ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podle serveru postupně mizí kontrolní mechanismy, které v minulém funkčním období omezovaly prezidentovy autoritářské instinkty. 

U.S. News totiž zmiňují důležitou osobu, která hraje v této hře důležitou roli - Andreje Babiše. Jeho strana totiž v parlamentních volbách získala téměř třicet procent hlasů a je tak silným hráčem na české politické scéně. Dále připomíná i Babišovu minulost, když začínal jako agent tajné komunistické policie. Policie jej dokonce trestně stíhá za dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. 

Zeman zase jako jediný evropský čelní představitel státu podpořil Putinův vpád do Sýrie a ruské přidružení Krymu bere jako hotovou věc. Zeman i Babiš jsou i proti ruským sankcím, na kterých se shodla Evropská unie. Prezident Zeman a Babiš se také podíleli na čínské expanzi v České republice, což vedlo i k nákupu nejstaršího fotbalového klubu v zemi SK Slavia Praha.

Na domácí scéně zase Andrej Babiš ve své knize, kterou rozdával svým příznivcům před volbami, popisoval, že si představuje zrušení Senátu. Jelikož je proti němu vedené trestní stíhání, tak mu to komplikuje sestavování vlády, proto se obrací na strany jako KSČM nebo SPD. "Zeman a Babiš systematicky narušují právní stát a demokratické instituce v České republice. Jejich toxický mix je takový, kvůli kterému se může země odcizit EU a USA. Potenciálně také ohrožuje oddanost země Unii i NATO," stojí v článku. 

Vstupte do diskuze (49)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paul Manafort se odmítl hájit, prokuratura prý nepředložila přesvědčivé…

14.08.2018 21:44 Washington - Obhájce Paula Manaforta, bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, se rozhodl…

Čistky ve Venezuelë? Kvůli údajnému atentátu na Madura bylo zatčeno…

14.08.2018 21:11 Caracas - V souvislosti s nedávným incidentem, který autoritářská vláda označila za atentát na…

Při požáru domova důchodců zahynulo deset seniorek

14.08.2018 21:05 Santiago de Chile - Na jihu Chile dnes při požáru zahynulo deset seniorek. Pouze další tři ženy se…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama