Američtí vojáci pod náporem lží, armáda zvažuje jak se bránit

Washington – S rozvojem hybridní války a informačního boje se stále častějším nástrojem pro jeho vedení stávají všemožné dezinformace, manipulativní zprávy i očividné lži. Nejedna západní společnost si láme hlavu s tím, jak jim čelit. Svojí cestu teď představila i americká armáda. O záležitosti píše odborný server DefenseOne.com.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Dezinformační weby jsou fenomén současnosti

Vlivu manipulačních dezinformací dnes musí čelit každý uživatel internetu, nevyjímaje vojáky, civilní zaměstnance armády a jejich rodiny. A právě ti se, zdá se, stali novým cílem těch, jež podobné informace internetem šíří.

Do jisté míry to totiž souvisí se změnou vzorce, podle kterého útočníci svoje dezinformace cílí. Vojáci jsou totiž specifická, pro chod státu velice důležitá skupina. A proto se na ně tvůrci lživých kampaní zaměřují.

Jako příklad může sloužit třeba příběh z dubna 2014. Tehdy internetový svět obletěla senzační zpráva o tom, kterak ruský letoun v Černém moři za pomoci pokročilé elektroniky vyřadil přístroje na americké lodi Donald Cook.

Článek informoval o šokovaných amerických námořnících, kteří po hrůzném zážitku hromadně podali žádost o odchod do civilu. Zpráva pronikla i do mainstreamových médií, lhostejno, že byla vylhaná. A právě tato dezinformace svým zacílením jasně mířila na znejistění vojáků a jejich rodin.

Americká armáda má již i konkrétní plány, jak své vojáky před vlivem dezinformací chránit. Cestou nejsou represe, blokování stránek nebo omezování internetu. Taková opatření by šla jednak proti hodnotám americké společnosti, zároveň navíc nejsou efektivní. Klíčem je podle expertů vzdělání. Pokud se uživatel internetu naučí informace ověřovat, bude umět pracovat se zdroji a naučí se myslet dostatečně kriticky, dokáže si zprávy sám vyhodnotit.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paul Manafort se odmítl hájit, prokuratura prý nepředložila přesvědčivé…

14.08.2018 21:44 Washington - Obhájce Paula Manaforta, bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, se rozhodl…

Čistky ve Venezuelë? Kvůli údajnému atentátu na Madura bylo zatčeno…

14.08.2018 21:11 Caracas - V souvislosti s nedávným incidentem, který autoritářská vláda označila za atentát na…

Při požáru domova důchodců zahynulo deset seniorek

14.08.2018 21:05 Santiago de Chile - Na jihu Chile dnes při požáru zahynulo deset seniorek. Pouze další tři ženy se…

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama