Čína se zlobí. Američan ukradl vzácnou věc

Filadelfie - Čína žádá potrestání amerického mladíka, který ve filadelfském muzeu odcizil palec z jedné sochy z terakotové armády. Tamní muzeum má totiž od Číny zapůjčeno deset soch. Ředitel čínského centra pro kulturní dědictví požaduje přísné potrestání a náhradu škody.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Terakotova armáda

Terakotová armáda patří vůbec k těm největším archeologickým nálezům v Číně. Proto se nelze divit, že čínské úřady požadují po americkém mladíkovi přísný trest. Čtyřiadvacetiletý mladík Michael Rohana se 21. prosince minulého roku zúčastnil prohlídky Franklinského institutu ve Filadelfii, kam Čína zapůjčila 10 vojáků z terakotové armády, přičemž celkový počet soch je více jak osm tisíc.

Co se vlastně stalo? Podle čínské agentury Xinhua si mladík svítil telefonem, načež přistoupil k soše, se kterou si udělal selfie. Následně přiložil ruku na sochu a odlomil jí palec, který si strčil do kapsy. Pracovníci muzea si poškození sochy všimli až 8. ledna. FBI poté vystopovala právě mladíka, který za krádež cenného předmětu může. Rohana se FBI nakonec přiznal. Byl obviněn z krádeže a posléze propuštěn na kauci.

Wu Haiyun, ředitel čínského centra pro kulturní dědictví, které institutu sochy zapůjčilo, vyjádřil velké rozhořčení. Muzeum bylo dle jeho slov neopatrné. "Požádali jsme Spojené státy o přísné potrestání pachatele, a proto jsme podali vážný protest," uvedl ředitel pro CCTV s tím, že do země vyšle své dva experty, aby sochu zkontrolovali a pokud možno opravili.

Terakotová armáda je stará více jak dva tisíce let a jedna socha stojí v přepočtu devadesát dva miliónů korun. Ředitel Wu Haiyun už avizoval, že bude požadovat náhradu škody.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Kandidátka do Kongresu Arringtonová měla velmi těžkou autonehodu

24.06.2018 05:47 Columbia - Republikánská kandidátka do Kongresu za Jižní Karolínu Katie Arringtonová, která v…

Trumpovu mluvčí vyhodili z restaurace. Podnik sklízí ovace i ostrou kritiku

23.06.2018 20:23 Washington - Mluvčí amerického prezidenta Sarah Huckabeeová Sandersová si dnes na twitteru…

Trump se setkal s "andělskými rodinami", kolem fotky plačící holčičky…

23.06.2018 10:13 Washington - Americký prezident Donald Trump zpochybňuje utrpení dětských imigrantů oddělovaných na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama