Zákaz urychlovačů pušek? V USA se po školním masakru hnuly ledy

Washington - Minulý týden si střelba mladíka na floridské škole vyžádala 17 obětí na životech. V USA incident zesílil dlouhodobou debatu o nutnosti více regulovat prodej zbraní. Americký prezident Donald Trump o tom původně nechtěl ani slyšet, nyní však předkládá nová opatření.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump, 45. prezident USA

Trump v úterý oznámil, že chce v USA zakázat urychlovače střelby. "Podepsal jsem dokument, který žádá generálního prokurátora, aby navrhl zakázat součástky, se kterými lze z legálně držené zbraně vytvořit samopal," uvedl Trump. Zmíněným dokumentem vyzval ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, který z titulu své funkce zastává i úřad generálního prokurátora, aby omezení prodeje připravil.

Dostupnost urychlovačů střelby není v USA dosud nijak omezena, zařízení stojí zhruba sto dolarů (2000 korun) a při jeho nákupu obchodník neprovádí žádné kontroly zájemcovy minulosti v trestních rejstřících. Zařízení z běžně dostupných poloautomatických pušek vytvoří zbraň, ze které lze během minuty vypálit i několik set střel. Střelec totiž nemusí opětovně mačkat spoušť, kterou jen drží zmáčknutou, o střelbu v dávce se tak stará mechanismus díky zpětnému rázu.

Podle agentury Reuters by americký prezident svým nynějším krokem mohl obejít Kongres, kde podobný legislativní návrh zatím neprošel, a to navzdory loňskému masakru v Las Vegas, při kterém útočník zabil 58 lidí.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová v úterý zároveň uvedla, že Trump zvažuje zvýšit minimální věkovou hranici pro koupi poloautomatických pušek z nynějších 18 na 21 let.  Bílý dům v pondělí oznámil, že Trump podpoří zpřísnění systému bezpečnostních prověrek pro kupce zbraní.

Přestože nejnovější kroky stále nesplňují požadavky aktivistů bojujících za zpřísnění zákona o držení zbraní, podle agentury Reuters představují jistý posun v postoji prezidenta, který se během své volební kampaně v roce 2016 těšil podpoře zbrojní lobby.

Otázka držení zbraní je v USA mimořádně citlivá, neboť právo držet a nosit zbraň je zakotveno v ústavě. Několik amerických států má navíc zákonné výjimky pro dlouhé střelné zbraně, jako jsou pušky či brokovnice, které mohou legálně vlastnit i děti. Například ve Vermontu či Minnesotě si se souhlasem rodičů mohou pušku koupit i 14letí, poznamenal deník The New York Times.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump ještě víc přitvrdí. Rada Bílého domu chystá nové tažení proti…

19.06.2018 10:30 Washington - Podle informací serveru Politico připravuje Bílý dům několik dalších kroků k omezení…

Trump hrozí Číně dalšími cly

19.06.2018 03:01 Washington - Americký prezident Donald Trump požádal Úřad obchodního zmocněnce USA o vyčlenění…

USA a Jižní Korea neuspořádají srpnové manévry

19.06.2018 02:20 Washington - Spojené státy a Jižní Korea neuspořádají tradiční srpnové rozsáhlé manévry. Oznámila…

Návrat na Měsíc nebo válka ve vesmíru? Pentagon vytvoří sekci vesmírných…

18.06.2018 22:24 Washington - Americké ministerstvo obrany vytvoří nezávislou sekci vesmírných sil, která bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama