Američané hrozí syrskému režimu: Pokud se nepodaří zastavit násilí, jsme připraveni zasáhnout

Washington - Vojenské útoky syrského vládnoucího režimu proti civilistům v oblastech ovládaných povstalci nabývají na intenzitě. Pokud se nepodaří efektivně zastavit toto násilí Radou bezpečnosti OSN, jsou Spojené státy připraveny zasáhnout.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Oznámila to dnes americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová, která upozornila, že USA jsou připraveny zakročit, pokud budou muset, a to stejně jako tomu bylo loni. Tehdy v reakci na chemický útok v syrském městě Chán Šajchún vypálily americké lodě rakety na syrskou armádní základnu.

„Není to cesta, kterou bychom se chtěli vydat, ale jsme na ni připraveni,", řekla podle agentury Reuters Haleyová v projevu k RB OSN v New Yorku.

Už před dvěma týdny RB OSN vyzvala ke klidu zbraní. Její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Boje ale pokračují.

"Toto není žádné příměří... Příměří selhalo," řekla dnes Haleyová. Dodala, že USA mohou zakročit, stejně jako loni, kdy americké rakety zasáhly základnu syrské armády, po útoku, při kterém podle expertů syrská vládní vojska použila proti civilistům jedovatou látku sarin.

"Rada bezpečnosti tehdy neučinila potřebné kroky, a Spojené státy tak úspěšně zasáhly leteckou základnu, odkud Asad spáchal chemický útok... Dnes opakujeme naše varování," uvedla Haleyová. Velvyslankyně USA při OSN rovněž obvinila syrskou vládu a její spojence Rusko a Írán, že využili klauzule v rezoluci o příměří, která umožňuje dále bombardovat příslušníky teroristické organizace Al-Káida a další radikály k tomu, aby útočili na školy, nemocnice a další budovy, kde jsou civilisté. Spojené státy proto podle ní budou usilovat o schválení nové rezoluce o příměří, kde tato klauzule nebude.

Generální tajemník OSN António Guterres mezitím vyzval Radu bezpečnosti, aby okamžitě zajistila do východní Ghúty přístup humanitárním pracovníkům. „Je nezbytné, aby byla umožněna humanitární evakuace (z východní Ghúty)," uvedl Guterres. Rovněž vyzval všechny státy, aby zajistily respektování příměří. Poznámka však nebyla výslovně adresována Rusku, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada.

Zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja mezitím označil východní Ghútu za „semeniště terorismu" a řekl, že syrská vláda má naprosté právo snažit se odstranit hrozbu, jež terorizuje syrské civilisty. Něbenzja rovněž naznačil, že dnešní výroky Haleyové jsou snahou USA ospravedlnit budoucí vojenský zákrok v Sýrii. Příměří je proto v tuto chvíli nereálné a Moskva dává přednost nové dohodě, po které by následovalo vyhlášení bezpečnostních zón, zdůraznil.

Východní Ghúta, kterou ovládají povstalci a radikálové, je od 18. února cílem soustředěného bombardování syrských vládních vojsk. Při náletech, které pokračují navzdory rezoluci OSN o příměří, přišlo už o život více než 1000 lidí. Uvězněno v této enklávě na okraji Damašku je stále na 400.000 civilistů.

Vstupte do diskuze (26)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praskl obří uprchlický skandál: Úředníci na pokyn vlády píchali dětem…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Manvel - Úředníci jsou pro mnoho migrantů na dlouhé týdny jedinými lidmi, se kterými v nové zemi…

Americká sněmovna zamítla konzervativní návrh imigračního zákona

21.06.2018 21:34 Washington – Americká sněmovna reprezentantů zamítla návrh přistěhovaleckého zákona z dílny…

Trump nařídil sjednotit rodiny migrantů, podle médií USA přestanou stíhat…

21.06.2018 19:37 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes po obří vlně kritiky oznámil, že nařídil úřadům…

Fotka dvouleté dívky dojala svět. Na pomoc rodinám migrantů proudí miliony…

21.06.2018 15:13 Washington - V USA se objevilo hned několik sbírek na pomoc rozděleným rodinám. Asi největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama