Proč musel skončit Rex Tillerson? Nechtěl, aby se Trump sešel s Kimem

Washington – Když byl Rex Tillerson vybrán pro pozici amerického ministra zahraničí, mnoho západních analytiků mělo obavy z jeho údajných vazeb na Rusko a někteří dokonce tvrdili, že Tillerson bude v praxi realizovat Trumpovu k Rusku přátelskou politiku. Nic takového se nestalo, Tillerson teď dokonce ve vysoké politice končí. Proč?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Rex Tillerson

Při tvorbě zahraniční politiky USA je velmi důležité, aby mezi ministrem zahraničí a prezidentem fungovala jistá vzájemná chemie. Mezi Tillersonem a Trumpem tomu tak nebylo a i proto se první jmenovaný musí poroučet ze svého úřadu.

To reportérům v úterý potvrdil i sám prezident Trump. Podle něj Tillerson uvažuje jinak než on sám a neshodovali se na příliš mnoho věcech. Vzhledem k tomu, že v následujících měsících čeká Trumpa řada diplomatických výzev, tou největší bude zřejmě případné setkání s Kim Čong-unem, chce vedle sebe loajálního ministra.


A právě ono plánované setkání mezi americkým prezidentem a severokorejským diktátorem mělo být dle informací televize Fox News hlavním důvodem pro Tillersonovo odvolání. Tillerson si totiž údajně takovou schůzku nepřál. A je logické, že by se Trumpovi takové setkání připravovalo velmi složitě v situaci, kdy by neměl podporu svého ministra zahraničí.

Neshody mezi Trumpem a Tillersonem prosákly na veřejnost již v minulosti. Někdy se mohlo zdát, že přerostly spíše do osobní roviny a některá Tillersonova prohlášení dokonce budila dojem, že nemá příliš velkou důvěru v inteligenci a schopnosti svého nadřízeného. Jeho ministerská kariéra tak končí poměrně rychle. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praskl obří uprchlický skandál: Úředníci na pokyn vlády píchali dětem…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Manvel - Úředníci jsou pro mnoho migrantů na dlouhé týdny jedinými lidmi, se kterými v nové zemi…

Americká sněmovna zamítla konzervativní návrh imigračního zákona

21.06.2018 21:34 Washington – Americká sněmovna reprezentantů zamítla návrh přistěhovaleckého zákona z dílny…

Trump nařídil sjednotit rodiny migrantů, podle médií USA přestanou stíhat…

21.06.2018 19:37 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes po obří vlně kritiky oznámil, že nařídil úřadům…

Fotka dvouleté dívky dojala svět. Na pomoc rodinám migrantů proudí miliony…

21.06.2018 15:13 Washington - V USA se objevilo hned několik sbírek na pomoc rozděleným rodinám. Asi největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama