Kennedy promluvil po smrti. Technici ozvučili projev, který nestačil pronést

Washington/Londýn - Technikům se po osmitýdenní práci podařilo ozvučit projev Johna F. Kennedyho, který pětatřicátý americký prezident nikdy nepronesl. Měl ho připravený na 22. listopad 1963, což je den, kdy byl zavražděn.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

John Fitzgerald Kennedy

Kopie napsaného Kennedyho projevu, který má 2590 slov, se dochovala a byla předána tehdejšímu viceprezidentovi Lyndonovi Johnsonovi, který se stal prezidentem po Kennedyho smrti.

Ozvučení se ujala skotská audiotechnická společnost CereProc a irská agentura Rothco. Analyzovaly 831 pronesených Kennedyho projevů a poselství a z nich vyčlenily 116.777 zvukových jednotek. Hlavní inženýr v CereProc Chris Pidcock vysvětlil, že angličtina má 40 až 45 hlásek a s jejich pomocí se dá vygenerovat jakékoli anglické slovo.

Velkou pozornost zvukaři věnovali výšce tónů a energii Kennedyho výslovnosti, aby získali co nejvěrohodnější zvukovou podobu jeho slov.

Kennedy chtěl v Texasu hovořit o síle Ameriky a její bezpečnosti. "Sílu ani bezpečnost tohoto národa není lehké získat a nelze je ani rychle a jednoduše vysvětlit. Drtivá jaderná síla nedokáže zastavit gerilovou válku. Někdejší spojenecké pakty nemohou zabránit vnitřnímu převratu. Vystavování materiální hojnosti nepřekryje rozčarování diplomatů vystavených diskriminaci. A k tomu navíc, slova někdy nedostačují," řekl Kennedy.

"Spojené státy jsou mírumilovná země. Tam, kde je naše síla a odhodlání zřejmé, stačí slovy vyjádřit přesvědčení, nikoli bojechtivost. Budeme-li silní, bude naše síla hovořit sama za sebe. Budeme-li slabí, slova nám stačit nebudou," sděluje Kennedy 55 let po své smrti.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Torontu: Útočník střílel do lidí na rušné třídě, zachytila ho…

23.07.2018 14:45 Aktualizováno Toronto - Střelec v kanadském městě Toronto v neděli večer místního času zasáhl několik lidí. Dva…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

Letadlo s šéfkou MMF se málem zřítilo, pilot musel nouzově přistát

23.07.2018 11:14 Buenos Aires - Letadlo společnosti American Airlines, na jehož palubě se nacházela šéfka…

Trump vypustil nový tweet o Rusku. Není jasné, koho kritizuje

23.07.2018 10:55 Washington - O americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi je všeobecně známo, že mění názory jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama