Trump při gratulaci Putinovi ignoroval poradce

Washington - Americký prezident Donald Trump při úterní gratulaci znovuzvolenému ruskému lídrovi Vladimiru Putinovi ignoroval doporučení svých poradců.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump

Uvedl to deník The Washington Post s odvoláním na interní zprávu Bílého domu. Trumpův blahopřejný telefonát, v němž se prezident nezmínil o průběhu voleb kritizovaném pozorovateli či o útoku na bývalého agenta Sergeje Skripala v Británii, vyvolal nevoli mezi předními republikány.

Podle zdrojů washingtonského deníku dostal Trump od svých bezpečnostních poradců písemné instrukce k telefonátu s Putinem, v nichž byla hůlkovým písmem zdůrazněna výzva "NEGRATULOVAT". Trumpův bezpečnostní tým zároveň prezidentovi doporučil, aby se kriticky zmínil o útoku na Skripala a jeho dceru, za nějž je podle Londýna odpovědné Rusko.

Obě tyto rady šéf Bílého domu, který podle lidí ze svého okolí mnohdy podobné instrukce ani nečte, ignoroval. Navzdory dřívějšímu ujišťování svých mluvčích, že žádnou gratulaci nechystá, Putinovi blahopřál. To popudilo některé přední členy Republikánské strany. Zatímco senátor John McCain řekl, že by Trump neměl gratulovat "diktátorovi, který vyhrál v podvržených volbách", šéf senátního právního výboru Chuck Grassley označil Putina za "zločince". Nesouhlas dal najevo i šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Férovost ruských voleb zpochybnila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), podle níž nebylo kvůli omezování základních svobod a registrace kandidátů vytvořeno konkurenční prostředí.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Torontu: Útočník střílel do lidí na rušné třídě, zachytila ho…

23.07.2018 14:45 Aktualizováno Toronto - Střelec v kanadském městě Toronto v neděli večer místního času zasáhl několik lidí. Dva…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

Letadlo s šéfkou MMF se málem zřítilo, pilot musel nouzově přistát

23.07.2018 11:14 Buenos Aires - Letadlo společnosti American Airlines, na jehož palubě se nacházela šéfka…

Trump vypustil nový tweet o Rusku. Není jasné, koho kritizuje

23.07.2018 10:55 Washington - O americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi je všeobecně známo, že mění názory jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama