Nová masivní krize? Analytik rozebral americko-čínské spory

NÁZOR - Vždy, když dojde ke zdánlivě radikální politické či ekonomické události, je těžké odhadnout, zda je součástí běžného přívalu každodenních novinek, nebo jde o cosi odlišného a velkého, konstatuje ekonomický analytik Hamish McRae. V komentáři pro server The Independent tvrdí, že to samé platí o hrozící obchodní válce mezi USA a Čínou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Burza NYSE v New Yorku

Mnoho povyku pro ústupky

"Řekněme to takto: Může být obchodní válka věcí, která jako první spustí příští globální recesi a následně zkomplikuje východisko z ní?" ptá se analytik. Připouští, že návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit 25% clo na mnoho čínských produktů mířících na trhy v USA není sám o sobě ničím zásadním a spíše jde o gesto, byť podle Trumpa postihne čínský dovoz v hodnotě 60 miliard dolarů.

Pokud se však podíváme na čísla, loni do USA směřovalo čínské zboží v hodnotě 506 miliard dolarů, což podle analýzy Capital Economics představovalo jen 2,5% čínských pohledávek za minulý rok, a proto by případné americké clo dopadne na pouhé 0,5% čínského vývozu, vysvětluje McRae. Dodává, že s ohledem na snahu amerických podniků závislých na čínském dovozu vyjednat si výjimky může konečné opatření zpomalit růst čínské ekonomiky o necelých 0,1% HDP.

Opatrná odpověď čínských úřadů, které údajně chystají uvalit cla na americký dovoz do Číny, jež mají postihnou zboží v hodnotě 3 miliardy dolarů, naznačuje, že dojde k nějaké formě urovnání, domnívá se analytik. Soudí, že to bylo zřejmě Trumpovým záměrem - učinit hodně povyku, získat jisté ústupky a nakonec uzavřít dohodu.

"Pokud to je pravda, pak to, co se nyní děje, není příliš odlišné od způsobu, jakým USA odpověděly na japonský dovoz v 80. letech," konstatuje McRae. Připomíná, že Japonsko bylo tehdy obviňováno z neférového jednání v mezinárodním obchodu, kopírování zahraničních produktů a využívání regulačních překážek, například sporných bezpečnostních opatření, která zamezovala dovozu zahraničního zboží.

Americký tlak tehdy vedl ke změně japonských praktik, včetně přemístění výroben automobilů do Spojených států a Velké Británie, poukazuje analytik. Dodává, že vše se nakonec uklidnilo. Čínské vedení si je dobře vědomo japonských chyb, například umožnění finančnímu boomu, aby se vykl kontrole, a snaží se z nich poučit, míní McRae. Domnívá se, že to vysvětluje mírnou reakci Pekingu.

Zdravé pochybnosti jsou na místě

Jestliže je tato úvaha správná, pak tyto obchodní šarvátky nepřerostou ve válku, očekává analytik. Připouští relevanci argumentů, že Spojené státy mohou vysílat užitečné, byť tvrdé varování, že jednotlivé země nesmějí zneužívat rostoucí svobody světového obchodu k vytváření nepřijatelných přebytků své zahraniční bilance, avšak vyzdvihuje nutnost zdravé pochybnosti, zdali se nacházíme na nepříjemném svahu, po němž nesmíme uklouznout, jak ukazuje zkušenost na 30. léta minulého století.

Tyto zdravé pochybnosti částečně vysvětlují negativní reakci amerických trhů, ale je těžké odlišit dopad americko-čínských vyjádření od dalších faktorů, například rostoucích úrokových sazeb, skandálu Facebooku i obecnějších obav z aktuálních trendů, poukazuje McRae. Zdůrazňuje, že trhy mají své zákony a po dlouhém růstu přijde určitá fáze korekcí, do níž možná momentálně míříme.

"Bylo by ovšem více znepokojivé, pokud by příští globální zpomalení umocnila obchodní válka," píše analytik. Připouští, že situace je složitá a jestliže se podíváme na současná data v rozvinutém světě - inflaci, vznik pracovních míst, průmyslový výkon a další - však je víceméně v pořádku.

Věci však vypadaly dobře i v roce 2006, a přesto většinu analytiků vyděsil rozsah ekonomického propadu v letech 2008-2009, zdůrazňuje McRae. Souhlasí, s předpokladem, že po tak velké recesi bývá ta další mírnější, avšak varuje, že obchodní napětí takovému průběhu rozhodně nepomáhá a na prahu příštího ekonomického propadu jde o závažnější problém než v jiné fázi.     

Podle analytika je potřeba zvážit následující: "Donald Trump je otevřený v jedné věci - považuje úspěch americké ekonomiky a jeho uznání finančními trhy za svůj primární cíl." Pokud by Trump vyhlášením obchodní války americkou ekonomiku poškodil, pak jeho plány zkrachovaly, a proto právě reakce trhů budou nejtvrdším hodnocením úspěšnosti jeho prezidentství.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladá dívka se stala milionářkou, k penězům přišla úplnou náhodou

21.07.2018 21:33 Boston (USA) - Šestadvacetiletá Američanka Ellen Flemingová se stala na několik minut milionářkou.…

Putinův dar Trumpovi prověřují americké tajné služby

21.07.2018 18:49 Washington - Fotbalový míč s emblémem mistrovství světa, který věnoval ruský prezident Vladimir…

Bouře ve Vietnamu si vyžádala nejméně 20 mrtvých

21.07.2018 18:26 Hanoj - Dvacet mrtvých si vyžádala tropická bouře Son Tinh, která zasáhla sever Vietnamu.

Trump běsní. Nahrávku hovoru s Cohenem má za neslýchanou

21.07.2018 17:17 Washington - Za neslýchané a nezákonné má americký prezident Donald Trump jednání exprávníka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama