Západ musí hnát Putina k odpovědnosti, Rusko zaplatí. Z USA zní tvrdá slova

NÁZOR - Vyhoštění množství Rusů z USA a dalších zemí představuje zatím největší trest amerického prezidenta Donalda Trumpa a lídrů spojeneckých států vůči Rusku a jeho vůdci, Vladimiru Putinovi, tvrdí editorial serveru New York Times. Prestižní deník v něm konstatuje, že jde o opožděný krok ze strany šéfa Bílého domu, jehož dlouhé odmítání kritizovat Putina a váhavost ohledně vystoupení proti podlému ruskému jednání vyvolávají podezření, že Moskva zná jistá tajemství a může amerického prezidenta vydírat.

Přidejte svůj názor 180 komentářů

Vladimír Putin

Sestupná spirála se dále roztáčí

"Pondělní události nabízejí jistou naději, že Trump bude nakonec nucen zabývat se hrozbou, kterou představuje Putin pro Spojené státy a jejich západní spojence," píše newyorský deník. Zdůrazňuje, že jde pouze o naději, protože Trump bude muset zajít mnohem dále, aby efektivně potlačil Putinovo jednání, od vměšování se do voleb v USA a dalších západních demokraciích po přiživování válek na Ukrajině a v Sýrii.

Vyhoštění je konkrétní odvetou za otravu někdejšího ruského špióna Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii, z níž je viněn Kreml, poukazuje editorial. Připomíná, že na americké straně jde o 12 osob působících v sídle OSN v New Yorku a dalších 48 z ruské ambasády ve Washingtonu, které byly označeny za příslušníky ruských tajných služeb, přičemž brzy dojde také k uzavření ruského konzulátu ve Seattlu kvůli podezření, že tamní personál získává informace o nedaleké ponorkové základně a výrobnách firmy Boeing.

Putinova odveta je téměř jistotou, což dále roztočí sestupnou spirálu americko-ruských vztahů, které jsou na nejnižším bodě od konce studené války, obává se New York Times. Soudí, že to ještě omezí schopnost obou zemí spolupracovat v závažných otázkách, například při ukončování války v Sýrii či zamezení nových závodů v jaderném zbrojení.

"Zdá se, že pro Trumpa je stále těžší zůstat nečinným tváří v tvář ruské agresi," pokračuje vlivný server. Podotýká, že 15. března prezident USA uvalil sankce na několik ruských organizací a jedinců zapletených do ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016 a dalších "podlých kybernetických útoků".

Trump přesto nadále Putina kryje, navzdory sílící kritice zvláštního vyšetřovatele, bývalého ředitele FBI Roberta Muellera a jeho prověřování vazeb Trumpových spolupracovníků na ruské kruhy, uvádí renomovaný deník. Za poslední příklad označuje situaci z minulého týdne, kdy Trump, který jen zřídka telefonuje lídrům nejbližších amerických spojenců, telefonicky pogratuloval Putinovi k jeho poslednímu "podvodnému" znovuzvolení a navíc v rozhovoru nikterak nezmínil útok nervovým plynem na agenta Skripala, který vedl k pondělnímu vyhoštění ruských diplomatů, ani nevyzval Putina k zastavení zásahů do voleb v USA.

Trump bere hrozbu stěží vážně

I nyní se Trump svým jménem distancuje od vydání příkazu k vyhoštění, což podle prestižního serveru jen podtrhuje nesourodost jeho postojů. "Namísto toho, aby byl (příkaz) vyhlášen silnými slovy prezidenta, rozhodnutí bylo zveřejněno ve stanovisku Bílého domu, podle něhož akce Rusku jasně ukazuje, že jeho jednání má důsledky," kritizuje editorial.     

Spojené státy a jejich spojenci musejí zůstat jednotní při odsuzování podvratných aktivit Putina a hnát ho k odpovědnosti, nabádá New York Times s tím, že vyhoštění diplomatů Rusku ukazuje, že za použití chemických zbraní na spojeneckém území zaplatí.

Trump ovšem stále neudělal mnoho, aby čelil Putinově nejnebezpečnějšímu iniciativě - zásahům do voleb v roce 2016 a blížících se podzimních voleb do Kongresu, tvrdí americký deník. Dodává, že dokud Trump nenařídí alespoň ucelenou nápravu slabostí amerického volebního systému, která by zamezila opakování situace v příštím hlasování, lze se stěží domnívat, že jeho administrativa bere danou hrozbu stěží vážně.

Americký prezident by měl také uvalit sankce na ruské oligarchy a zmrazit jejich majetky, vykázat je ze světového bankovního systému a zamezit jejich dětem ve studiu na západních školách, doporučuje newyorský server. "Tím zajistí, že Putinovi kamarádi pocítí americkou moc a využijí svého vlivu, aby zastavili jeho (Putinovu) agresi," končí editorial.

Vstupte do diskuze (180)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se s KLDR dohodly na vyhledávání pozůstatků amerických vojáků

15.07.2018 18:21 Washington - Američtí a severokorejští vyjednavači se dohodli na obnově vyhledávání pozůstatků…

Většina států světa se dohodla na paktu o migraci

14.07.2018 17:18 Aktualizováno New York - Více než 190 zemí světa schválilo v pátek podobu globálního paktu o migraci.

Zemřela manželka Franka Sinatry, bylo jí 101 let

14.07.2018 10:50 Los Angeles (USA) - Ve věku 101 let zemřela první ze čtyř manželek legendárního amerického zpěváka…

Co se stalo s Trumpem? Média si všimla podivné věci

14.07.2018 09:55 Londýn - Britské deníky si všímají názorového obratu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama