Fake news? Nedůvěra k velkým médiím dramaticky roste, ukázal průzkum

Washington - V USA narůstá nedůvěra k velkým médiím. Podle 77 procent Američanů se podílejí na šíření falešných zpráv. Prezident Donald Trump často obviňuje z šíření "fake news" zavedená média, jako jsou televize CNN nebo NBC.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Noviny, ilustrační foto

Podle průzkumu Monmouthské univerzity se přes tři čtvrtiny respondentů vyjádřilo názor, že velké tradiční televize a noviny šíří "falešné zprávy". 31 procent z 803 dotázaných je přesvědčeno, že sdělovací prostředky šíří dezinformace pravidelně a 46 procent si myslí, že se tak děje příležitostně.

Meziročně nedůvěra vůči mediálním společnostem prudce vzrostla. Loni v obdobném průzkumu vyjádřilo obavy z šíření desinformací 63 procent dotázaných.

Američané se ale různí v představách o tom, co jsou "fake news". 65 procent se přiklání k širšímu pojetí, že jde o rozhodnutí redakcí o tom, jaká témata budou zpravodajsky pokrývat. Čtvrtina respondentů byla pro užší definici "fake news" jakožto šíření fakticky nesprávných informací.

Samotný pojem "fake news" se překvapivě dobře ujal jak mezi Trumpovými příznivci, tak i mezi odpůrci. Podle průzkumu se 61 procent demokratů domnívá, že média šíří dezinformace. Loni to bylo 43 procent. Mezi republikány počet nedůvěřivců meziročně vzrostl ze 79 na 89 procent a u osob, které se považují za nezávislé, z 66 na 82 procent.

Američané se rovněž stále více liší v názorech na to, jaké jsou motivace k zavádějícímu zpravodajství. 42 procent respondentů věří, že velká média šíří dezinformace s cílem podpořit konkrétní politickou agendu. 83 procent Američanů se domnívá, že nepravdivé informace se snaží do velkých médií z vnějšku podstrčit zájmové skupiny. Zvláště silný je tento trend podle Američanů na sociálních sítích. Podle 87 procent dotázaných se snaží zájmové skupiny vkládat falešné zprávy na sítě jako Facebook a YouTube.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se snaží cosi ututlat? Analytička promluvila o Putinovi, CIA a…

21.08.2018 00:01 NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa…

Může se to stát každému: Muže olíznul jeho vlastní pes, lékaři mu museli…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Madison - Otřesným zážitkem si prošel sedmačtyřicetiletý Greg Mauteufel z amerického Wisconsinu.…

Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými…

Bílý dům propustil autora Trumpových projevů, řečnil v rasistickém klubu

20.08.2018 21:50 Washington - Bílý dům propustil Darrena Beattieho, který pro prezidenta Donalda Trumpa psal projevy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama