Sýrie není jediná? Tyto tři války by mohl Donald Trump okamžitě ukončit

I přes vyhrocení situace v Sýrii v posledních dnech, je zde možnost, jak konflikt bez větších morálních, politických a vojenských ztrát rychle ukončit, píše pro web nationalinterest. org vojenský analytik Daniel R. DePetris. Prezidentův vliv by vedle Sýrie mohl být uplatněn i na další dva konflikty, a s jeho pomoci, by mohlo dojít k jejich rychlému ukončení či alespoň jejich deeskalaci. Navíc by Trump mohl splnit své sliby a značně osekat výdaje na obranu.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Donald Trump

I přesto, že americký vojenský rozpočet dosahuje rekordní výše 700 miliard dolarů, armáda nemá peněz nazbyt. Největší kus z celého rozpočtu spolkne výroba a zavádění nových supermoderních a superdrahých stíhaček F-35. Nejsnadnější cestou, jak ušetřit by bylo dostat se z několika dlouhodobých konfliktů, ve kterých Američané hrají svojí roli.

1. Afghanistán

 I přesto, že byla stažena většina americké armády ze země, je Afghánistán pro USA stále ožehavým problémem.  Pro Ameriku je to nejdelší konflikt, kterého se ve svých dějinách zúčastnila. A ani po 17 letech americké intervence to nevypadá na to, že by byl u konce. Naopak. Po loňské ofenzivě Talibanu musel Trump schválit dodatečné převelení 3000 amerických vojáků zpět do země a v Afghanistánu je nyní 15000 amerických vojáků. Ti mají vycvičit a podporovat vládní vojska. Pentagon se sice chlubí novou strategií, ale ta spočívá především v intenzivnější bombardovací kampani a větším chlubením z jejích údajných úspěchů. To vše stojí americké daňové poplatníky 45 miliard dolarů ročně.

Šéf generálního štábu americké armády generál Joe Dunford  minulý měsíc prohlásil: „S novou strategií jsme Taliban donutili přejít na opotřebovací válku, kterou nemohou nikdy vyhrát. “ To je samozřejmě pravda, podotýká DePetris, ale Amerika také ne. Válka zmítá Afghánistánem již 40 let a jediným řešením je, aby skupiny odporu přestali být podporovány ze zahraničí. Dokud Talibanu nevyschnou zahraniční zdroje především z Pákistánu, tak válka nikdy neskončí. Americké sily by se měli stáhnout a přenechat zemi svému osudu.  Američtí vojáci jsou dnes v obklíčení ve velmi špatné situaci, kdy se snaží udržet umírající režim.

 2. Jemen

Jemenský konflikt patří k nejostudnějším konfliktům dneška. Saudové zde bombardují nemocnice a školy. Již více než 80% obyvatel země potřebuje humanitární pomoc, aby vůbec přežili. Je tedy nepochopitelné proč Spojení státy dávají štědrou vojenskou pomoc Saudům, tedy jednomu z nejbohatších státu na světě. Americké létající tankery doplňují saudským letounům ve vzduch palivo a z amerických vojenských skladů je jim doplňována munice. To vše opět na účet amerického daňového poplatníka.   Navíc Jemen patří do skupiny nejméně důležitých státu na Blízkém východě. Pokud by Amerika přestala saudskou agresi podporovat nejen, že by ji to ušetřilo mnoho miliard, ale ještě by to zvedlo popularitu USA ve světě.

3. Sýrie

Jak se vyjádřil jeden poradce, působící Sýrii: po porážce Islámského státu Spojení státy nemají v Sýrii co dělat a měl by se z ní co nejdříve stáhnout. Sýrie prostě není americkou záležitostí a USA by podle DePetrise neměli zabředat do další „mírové“ operace, která se protáhne na několik desetiletí a stojí americké daňové poplatníky miliardy dolarů. Řešení syrského konfliktu je především záležitostí samotné Sýrie a zemí s ní sousedícími. Amerika by neměla posílat žádné intervenční ani mírové síly a z konfliktu by se měla zcela stáhnout. I přes značné znechucení z používání chemických zbraní není Asad pro USA bezprostředním nebezpečím, zakončuje své úvahy DePetrius.  

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr v Torontu: Útočník střílel do lidí na rušné třídě, zachytila ho…

23.07.2018 14:45 Aktualizováno Toronto - Střelec v kanadském městě Toronto v neděli večer místního času zasáhl několik lidí. Dva…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

Letadlo s šéfkou MMF se málem zřítilo, pilot musel nouzově přistát

23.07.2018 11:14 Buenos Aires - Letadlo společnosti American Airlines, na jehož palubě se nacházela šéfka…

Trump vypustil nový tweet o Rusku. Není jasné, koho kritizuje

23.07.2018 10:55 Washington - O americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi je všeobecně známo, že mění názory jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama