USA na hranici krize? Zaznělo varování před Trumpovými démony

NÁZOR - Jakého prezidenta uvidí Američané dnes, večer či za pět minut? Tuto otázku si klade editorial serveru Chicago Tribune. Renomovaný deník připomíná na dříve zcela nestandardní otázka získává na aktuálnosti po 14 měsících úřadování Donalda Trumpa, který často střídá rozum s povykem a normálnost s šílenstvím a lidé si navykli na zmatek v jeho mysli natolik, že jeho emotivní výbuchy již nejsou překvapivé.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Donald Trump

Jekyll a Hyde v Bílém domě

Nastávají také momenty, kdy Trump bojuje se svými démony veřejně, tvrdí chicagský deník. Konstatuje, že lze vidět jeho dvojí osobnost, dvojí prezidentství, a v tomto světle si uvědomit cenu, kterou USA platí za jeho náladová chování.

"Kéž by Amerika mohla mít jen hodného Trumpa, toho, který přiměl Kongres schválit daňovou reformu, a umlčela zlého Trumpa, toho,který útočí na zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera," pokračuje editorial. Poukazuje, že Jekyll a Hyde se v Trumpovi ukázali naposledy v pondělí večer během schůzky v Bílém domě s vojenskými veliteli a dalšími představiteli, kde se diskutovalo o reakci na syrské nasazení chemických zbraní.

Toto závažné jednání narušila Trumpova "paranoidní tiráda" ohledně Muellerova vyšetřování, přičemž prezident reagoval na zprávu, že FBI v pondělí provedla razii v newyorské kanceláři jeho právníka Michaela Cohena, nastiňuje americký server. Dodává, že Trump vyšetřování bagatelizoval, podrýval autoritu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a nadhodil možnost odvolání Muellera, což by rozpoutalo ústavní krizi.

"Jsme tu, abychom hovořili o Sýrii, hovoříme o mnoha závažných věcech s maximálním možným nasazením a já už prožívám přes 12 měsíců nestálého honu na čarodějnice...A to je hanba, je to upřímně skutečná hanba. Je to útok na naší zemi v pravém smyslu. Je to útok na to, co představujeme," cituje Chicago Tribune Trumpova slova. Tvrdí, že prezident přijal "ničivé" myšlenkové schéma.

Muellerovo vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016 je podle prestižního deníku přesným opakem útoku na Spojené státy - jde o reakci americké demokracie, systému založeného na právu, brzdách a protiváhách, které mají vyvážit moc hrubé politické síly. Šetření se zaměřuje na možné spojení Trumpovy kampaně s Ruskem a prověřuje, zda Trump nebránil spravedlnosti, když za účelem zastavení kauzy propustil ředitele FBI Jamese Comeyho, deklaruje editorial.

Situace se pro Trumpa zhoršuje, jelikož ještě před volbami Michael Cohen dal 130 tisíc dolarů (zhruba 2,5 milionu korun) pornoherečce Stormy Daniels, která tvrdí, že měla s Trumpem sexuální poměr, poukazuje chicagský server. Připomíná, že Cohen je zřejmě vyšetřován pro možný bankovní podvod a porušení pravidel pro financování kampaně.

Alternativní Trump

Mueller je přitom do Cohenova případu zapojen jen tím, že na něj upozornil federální prokuraturu v New Yorku, příkaz k prohlídce podepsalo ministerstvo spravedlnosti a kauza zřejmě nemá vazbu na původní záběr Muellerova šetření, soudí renomovaný deník. Zdůrazňuje, že se musí teprve vyjasnit, zda byl vůbec v tomto ohledu spáchán nějaký zločin a kdo je za něj zodpovědný.

"Trump ale nechová vůči právnímu procesu trpělivost ani respekt. Je rozlícený na Muellera a rozzuřený na Roda Rosensteina, zástupce vrchního žalobce, který údajně příkaz k prohlídce kanceláře jeho právníka podepsal," uvádí Chicago Tribune. Připomíná, že v úterý Trump kauzu označil na svém twitteru za "totální hon na čarodějnice" a popření důvěrného vztahu mezi advokátem a klientem.

Každým takovým zuřivým útokem Trump brzdí své prezidentství, poškozuje svou důvěryhodnost a odvádí pozornost od svých politických cílů, deklaruje prestižní server. Pokládá otázku, čeho by prezident mohl dosáhnout, pokud by byl disciplinovanější a nemrhal čas a energii spíláním nepřátelům.

Tento alternativní Trump by vedl jednání s KLDR o jaderném programu, uzavřel výhodnější obchodní partnerství s Čínou a sledoval desítky dalších cílů, míní Chicago Tribune. Přiznává, že Trump sice může získat svou rutinní hrou na hodného a zlého policistu jistou vyjednávací výhodu, ale stejně tak jeho urážlivost a impulzivita působí reálné škody - Trumpovy hrozby obchodní válkou zneklidňují trhy, zatímco jeho bitva s Mueller může vést ke konci jeho prezidentství.

"Nepochybujeme, že americká demokracie je dostatečně odolná, aby zadržela a přečkala Trumpa - i jeho nejhorší činy," zdůrazňuje editorial. Dodává, že Spojeným státům by se však nepochybně vedlo lépe, pokud by se prezident naučil chovat.

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cohen si tajně nahrál Trumpa, jak řeší peníze pro modelku

20.07.2018 21:06 Washington - Někdejší osobní právník současného amerického prezidenta Donalda Trumpa si krátce před…

Putin navrhl Trumpovi referendum o Donbasu? Ukrajina je značně nervózní

20.07.2018 19:01 Aktualizováno Washington/Moskva/Kyjev - Ruský prezident Vladimir Putin během summitu v Helsinkách svému…

V Missouri se na jezeře převrhla loď, zahynulo 17 lidí

20.07.2018 18:24 Washington - Sedmnáct lidí včetně dětí přišlo ve čtvrtek o život při nehodě turistického…

Trumpův tým je po Helsinkách v depresi. Hrozí hromadný úprk poradců z…

20.07.2018 15:58 Washington - Řada lidí z prezidentského týmu Donalda Trumpa zvažuje urychlený odchod. Po tiskovce v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama