Nová analýza vezme lidem vítr z plachet: Trump dobře ví, co dělá. A dělá to lépe, než Obama

Washington – Byl sobotní spojenecký útok na Sýrii dobře promyšleným strategickým krokem nebo se jednalo o nekoncepční a v důsledku možná až kontraproduktivní krok? Podle amerického webu The Atlantic platí to první. Autoři tvrdí, že Donald Trump moc dobře ví co dělá a dělá to lépe než Barack Obama.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Donald Trump

Téměř bezprostředně po sobotních ranních útocích se strhla vlna kritiky, jež obviňovala americkou vládu z provedení operace, aniž by měla nějakou jasnou a dlouhodobou strategii ve směru k syrskému konfliktu. Tato obvinění ale dle serveru nejsou pravdivá a tváří v tvář realitě neobstojí.

Podle autorů je zásadní rozdíl v přístupech mezi Barackem Obamou a Donaldem Trumpem. Obama si podle nich vytkl velké ale nesplnitelné cíle – chtěl svrhnout režim Bašára Asada, chtěl donutit Rusy k odchodu ze Sýrie. Toho chtěl navíc dosáhnout ve spolupráci s mezinárodními institucemi.

Trumpova strategie je odlišná. Současný americký prezident neprosazuje násilné změny režimu v nejrůznějších afrických nebo asijských státech. Rovněž není příznivcem velkých vojenských akcí. Zároveň také netrvá na tom, aby USA ke svým krokům měly souhlas Rady bezpečnosti OSN, jejíž činnost může například Rusko dosti efektivně blokovat, což také v týdnech předcházejících útoku na Sýrii několikrát učinilo.

Podle autorů je největší chybou myslet si, že Trump nemá své kroky dostatečně strategicky promyšlené, či že je jeho strategie nefunkční. Kroky současného americké prezidenta vycházejí z několika předpokladů. Za prvé z přesvědčení, že USA mají podnikat pouze omezené vojenské kroky, to jest žádné pozemní invaze a větší vojenské akce. Za druhé, že do řešení problémů v daném regionu by měly být mnohem více zapojeny tamní regionální mocnosti.


Otázkou zůstává, nakolik Trumpův přístup ovlivňuje jeho soukromý pohled na věc a jeho osobní povaha. Čas od času prezident sdílí různá videa zejména ze Sýrie, na nichž je zobrazeno kruté utrpení tamních lidí, jež strádají v důsledku vleklé občanské války. Trump k videu přidává pohnuté komentáře a ptá se, co budeme s problémem dělat, aby v zápětí zamezil ve vstupu na území USA všem syrským uprchlíkům. Na druhou stranu použití chemických zbraní proti lidem (včetně dětí), trestá sice omezeným ale rozhodným a tvrdým úderem.

A v tom je právě zajímavý rozdíl mezi Trumpem a Obamou. Barack Obama se vždy profiloval jako ochránce nevinných, obhájce mezinárodního práva a velký humanitární bojovník. Oproti tomu Trumpovi bývá někdy vyčítán bezcitný, cynický přístup a nedostatek empatie. Letecké útoky v odvetě za zplynování syrských civilistů ale nařídil Donald Trump. Barack Obama to mohl udělat několikrát, neudělal to ani jednou.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA se s KLDR dohodly na vyhledávání pozůstatků amerických vojáků

15.07.2018 18:21 Washington - Američtí a severokorejští vyjednavači se dohodli na obnově vyhledávání pozůstatků…

Většina států světa se dohodla na paktu o migraci

14.07.2018 17:18 Aktualizováno New York - Více než 190 zemí světa schválilo v pátek podobu globálního paktu o migraci.

Zemřela manželka Franka Sinatry, bylo jí 101 let

14.07.2018 10:50 Los Angeles (USA) - Ve věku 101 let zemřela první ze čtyř manželek legendárního amerického zpěváka…

Co se stalo s Trumpem? Média si všimla podivné věci

14.07.2018 09:55 Londýn - Britské deníky si všímají názorového obratu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama