Zásadní jednání se blíží: Kde by se mohla konat schůzka Trumpa s Kim Čong-unem?

Florida - Při setkání s japonským premiérem Šinzo Abém, prezident Donald Trump prozradil několik detailů kolem chystané schůzky se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, informuje CNN. Podle Trumpa by mělo dojít ke zklidnění vztahů mezi oběma státy.

Přidejte svůj názor

Severní Korea

„Je tu dobrá vůle,“ doufá v jednání Trump, „Sejdeme se na nejvyšší úrovni. Jak vždycky říkám: uvidíme, co se stane. Hlavní je výsledek. Mnozí si stále neuvědomují, že je v Korei stále válka, a že jsme s ní nepodepsali mír. To se musí změnit.“ Naproti tomu Šinzo Abé byl ke schůzce s vůdcem KLDR daleko skeptičtější. Popřál však Trumpovi mnoho štěstí „Oceňuji Donaldovu odvahu,“ okomentoval vývoj Abé.

Trump novinářům prozradil, že se jedná o více než pěti možných místech, kde by se Kimem mohl setkat. Vedle neutrálních hlavních měst evropských státu jako je Ženeva nebo Stockholm, jsou ve hře i asijské metropole jako hlavní město Mongolska Ulanbatar, korejský Soul, blíže nespecifikované místo v Malajsii nebo Singapur. Není vyloučena ani možnost setkání uprostřed demilitarizované zóny mezi oběma Korejemi nebo na lodi v mezinárodních vodách. Naopak, jako kandidát na místo setkání, vypadl Pchjongjang. Američané v něm totiž nemají diplomatickou misi a nejsou proto schopni zde připravit odpovídající bezpečnostní a diplomatické podmínky pro svého prezidenta.   

To, že se skutečně hodlá Trump s Kimem setkat, dokazují intenzivní diplomatická jednání, která obě země provádějí. Severokorejští diplomaté na nejvyšší úrovni se v posledních dnech objevili například ve Švédsku nebo Švýcarsku. Možnost, že by se jednání konalo právě v těchto zemích, je ovšem otázkou. Podle médií nemá KLDR letoun, který by byl schopen doletět do Evropy. Severní Koreu měl v posledních dnech navštívit šéf CIA Mike Pompeo. Z jeho jednání zde však nejsou zatím známy žádné detaily. K vyhrocení krize na Korejském poloostrově došlo vloni, kdy KLDR provedla zkoušky balistických raket, schopných zasáhnout území USA. Setkáni by mělo vést, alespoň k částečnému uklidnění stále napjaté situace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se snaží cosi ututlat? Analytička promluvila o Putinovi, CIA a…

21.08.2018 00:01 NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa…

Může se to stát každému: Muže olíznul jeho vlastní pes, lékaři mu museli…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Madison - Otřesným zážitkem si prošel sedmačtyřicetiletý Greg Mauteufel z amerického Wisconsinu.…

Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými…

Bílý dům propustil autora Trumpových projevů, řečnil v rasistickém klubu

20.08.2018 21:50 Washington - Bílý dům propustil Darrena Beattieho, který pro prezidenta Donalda Trumpa psal projevy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama