Proč vlastně USA bojují v Sýrii? Odborníci marně hledají odpověď

Víkendové bombardování Sýrie stále vzbuzuje otázky, které jsou pro Washington a Západ stále méně přejemné, a odpovědi na ně politici v čele s prezidentem Donaldem Trumpem, evidentně nemají. Základní otázkou, na kterou nemáme odpověď jaký je vlastně cíl Spojených států v Sýrii? Na tuto nelehkou otázku se ve svém komentáři pro stránku consortiumnews.com snaží najít odpověď bývalý důstojník CIA Graham E. Fuller.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Sýrie, ilustrační foto

Víkendové útoky byly naprosto dokonale zvládnuté. Zdálo se, že se jedná o naprosto jasné a koordinované údery mezinárodního společenství proti Asadovu režimu, uvádí do situace Fueller. Nic to však nemění na faktu, že naprosto nic v běhu událostí na syrské frontě nezměnily. Bašar Asad stále vítězí. Podtrhly jen zoufalost a bezradnost Západu v Sýrii. Chtějí vlastně Spojené státy konec války?, pokládá si Fueller kontroverzní otázku. Podle něj ano, ale pouze, když padne Asad a ze země se stáhnou Rusové. Obojí je podle bývalého agenta CIA naprosto nereálné.

Šance zde byla na začátku revolty, kdy byl Asad značně oslaben, avšak ve chvíli, kdy do konfliktu začali intervenovat cizí mocnosti, byla pozice Asada opět posílena. Navíc, povstalecké islamistické síly svým brutálním chováním a vyžadováním rigidního islámu v dosud sekulární Sýrii, dosud nerozhodné obyvatele s Asadovým režimem spojili. Dnes už není šance, tedy kromě rozsáhlé invaze, že by Asad mohl padnout.

Vedle toho je tu otázka, kdo by v Sýrii po pádu Asada vládl? Pokud se podíváme na to, jak dopadly Intervence USA v Iráku, Afghánistánu nebo Libyi, je to více než varující bilance. Svět byl svědkem toho, že stát, který se odmítl podřídit politice USA, se stal „darebáckým státem“, který poté často Spojené státy zlikvidovaly. Navíc politika USA na Blízkém východě až často podřizovala izraelské a saúdské lobby, což v jí v očích Arabů naprosto zprofanovalo, a v USA ztratili důvěru. Problém, který se ve Washingtonu stále bagatelizuje je Rusko. To je jako velmoc zpět a rozhodně se z Blízkého východu nehodlá stáhnout. Spojené státy si tento fakt musí uvědomit.

Mnozí politici v USA stále mají představu, že mohou vést jednostrannou politiku. To v dnešním světě již neplatí. Amerika se musí pokusit o politiku win-win, tedy kdy obě strany budou spokojeny s výsledkem. Hegemonie USA je pryč, Stejně tak by USA měly přestat bojovat v cizích válkách, jak se to nyní děje na Blízkém východě. Pokud chtějí Izraelci a Saúdové bojovat s Íránci, kteří v Sýrii posilují svoji moc je to jejich záležitost. Spojené státy by se jimi do podobných konfliktů neměli nechat zmanipulovat a nebojovat za jejich cíle. Navíc, když samy nemají žádnou odpovídající politiku a plán pro budoucnost Sýrie, uzavírá Fuller        

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Avokádo jako symbol luxusu. Exotickému zboží ohrožuje Trumpova politika

14.08.2018 10:20 Washington - Avokádové toasty a drahé ovocní šťávy jsou posledním hitem dnešních kaváren. Ceny na…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama