Nikaragua se dál bouří proti prezidentovi a vládě. Vrazi, skandoval dav

Managua - Desetitisíce obyvatel Nikaraguy v pondělí opět vyrazily do ulic vyjádřit nespokojenost se současnou vládou levicového prezidenta Daniela Ortegy. Protesty, které původně začaly kvůli nepopulární penzijní reformě, se po jejím zrušení obrátily proti samotnému Ortegovi, jehož odstoupení demonstranti požadují. Informovala o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Věznice

Pondělní demonstrace na několika místech metropole Managuy uspořádali studenti a zaměstnanecké organizace, podle nichž Ortega nemůže být nadále prezidentem, neboť nařídil násilné potlačení protestů z minulého týdne. Při nich podle oficiálních čísel úřadů zemřelo deset lidí, zatímco nevládní organizace a média uvádějí více než dvě desítky obětí.

zdroj: YouTube

"Vrazi!" křičeli účastníci protestu na adresu Ortegy a jeho vlády. Levicový prezident je u moci 11 let a obyvatelstvo naposledy popudil záměrem penzijní reformy, která snižovala důchody a zvyšovala příspěvky zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění. Pod tlakem veřejných protestů se vláda v neděli rozhodla reformu odvolat.

"Nezahájíme žádný dialog (s vládou), dokud nebudou propuštěni všichni vězni, dokud bude pokračovat represe a nebudou podmínky pro tento dialog," řekl AFP vůdce organizace zemědělců Michael Healy. Podle organizátorů protestů Ortega zavírá své politické odpůrce do vězení a potlačuje demonstrace, přestože jsou poklidné.

Proti pondělním protestům policie nicméně nezasáhla a držela se stranou, uvedla agentura Reuters.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se snaží cosi ututlat? Analytička promluvila o Putinovi, CIA a…

21.08.2018 00:01 NÁZOR – Ruský prezident Vladimir Putin vnímá rozhodnutí svého amerického protějšku Donalda Trumpa…

Může se to stát každému: Muže olíznul jeho vlastní pes, lékaři mu museli…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Madison - Otřesným zážitkem si prošel sedmačtyřicetiletý Greg Mauteufel z amerického Wisconsinu.…

Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými…

Bílý dům propustil autora Trumpových projevů, řečnil v rasistickém klubu

20.08.2018 21:50 Washington - Bílý dům propustil Darrena Beattieho, který pro prezidenta Donalda Trumpa psal projevy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama