Válečnému veteránovi transplantovali penis ve světově unikátní operaci

Baltimore – Lékaři z americké nemocnice Johns Hopkins Medicine provedli unikátní lékařský výkon, při němž pacientovi transplantovali penis. Pacientem je bývalý voják, jež na misi v Afghánistánu utrpěl vážná zranění v dolní části těla v důsledku výbuchu bomby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lékaři

Lékaři předpokládají, že penis bude plně funkční a zraněného vojáka tak opět čeká plnohodnotný život. Podle nich se jedná o první takto komplexní transplantaci v historii. Operace trvala 14 hodin a proběhla již v březnu, nemocnice uvolnila podrobnosti až teď. O pacienta, jež si přeje zůstat v anonymitě se na operačním sále staralo 11 lékařů. Devět z nich jsou plastičtí chirurgové a dva se specializují na urologickou chirurgii.

Samotné operaci předcházely roky výzkumu. Úspěšná operace dává naději i dalším válečným veteránům ale i dalším mužů, kteří se potýkají s podobnými obtížemi. „Některá válečná zraněný jsou viditelná na první pohled. Jiná zůstávají skryta. I ta ale mohou mít devastující účinek na mužskou identitu a v tomto případě dokázaly zcela zničit pacientův intimní život.“ řekl deníku Washington Post baltimorský chirurg Andrew Lee.

Operace dle lékařů proběhla bezproblémově a pacient by měl být již tento týden propuštěn do domácí péče. Chirurgové věří, že za několik měsíců až se plně zotaví nervové spoje bude pacient schopen běžného intimního života. „Hlavně po psychické stránce je to těžké zranění. Není lehké to přijmout.“ řekl médiím samotný pacient. „Když jsem se probudil po operaci, konečně jsem se zase cítil normálně.“ dodal.


Lékaři také uvedli, že transplantované orgány (muži byla kromě penisu transplantována i varlata) pocházely od mrtvého dárce. S tím byla spojena řada etických otázek. „Zamýšleli jsme se hlavně nad tím, jestli je správné, abychom umožnili situaci, kdy příjemce orgánu může vlastně plodit děti, jež budou mít genetickou výbavu jiného muže.“ uvedl lékař Damon Coomey.  

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump možná zbaví Muellera bezpečnostní prověrky

17.08.2018 18:49 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní…

Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

17.08.2018 18:37 V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim,…

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

USA odpískaly masivní vojenskou přehlídku. Trump se urazil, pojede na…

17.08.2018 15:29 Aktualizováno Washington/Paříž - Vojenská přehlídka, kterou si ve Washingtonu přál uspořádat prezident Donald…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama