Drtivé přiznání: V případě války Rusko a Čína smetou americkou flotu z moří a oceánů

Washington - Americké námořnictvo přiznalo, že v případě války není schopno zajistit volné dopravní trasy. Čínská flota, která je již dnes větší než Americká, a nové typy ruských zbraní jsou pro americké námořnictvo smrtící.

Přidejte svůj názor 156 komentářů

USS Carl Vinson

Jedná se o naprosto bezprecedentní přiznání, upozorňuje nationalinterest.com. Americké námořnictvo a námořní pěchota přiznaly, že nejsou schopny ochránit v případě války s Ruskem a Čínou oceánské obchodní tepny.

Je to poprvé od roku 1991 a rozpadu SSSR, kdy se tak stalo. „Strategické prostředí se rychle mění a před námořnictvem a námořní pěchotou stojí výzva, před kterou staly naposledy před vícenež dvaceti lety,“ prohlásil ministr válečného námořnictva Richard Spencer.

Hlavním nebezpečím jsou pro plavidla USA přesně řízené střely dlouhého doletu, které Rusko a Čína zavedly do výzbroje. Ty byly dodány i státům jako je KLDR, Sýrie nebo Írán. Námořní pěchota však již připravuje odpověď. „Stoupající hrozby, které představují revizionistické mocnosti a darebácké státy, vyžadují změnu v naší strategii. Musíme se stát smrtelnějšími, odolnějšími a v důsledku toho také více odstrašovat nepřítele před útokem,“ prohlásil velitel námořní pěchoty USA generál Robert B. Neller.

Amerika chce modernizovat své zbraně, vyvinout obranu proti ruským a čínským střelám a vyvinout nové senzory, které ji budou varovat před případným útokem.  Posílit by mělo také letectvo, které by mělo střely likvidovat ještě před použitím a mělo by mít i nové základny ve světě.

Podle Spencera konec americké dominance znamená především, to že americké síly již se nebudou moci bezpečně přesouvat po oceánech a mořích. Jedná se tak nejen o ohrožení americké dominance na světových mořích, ale i na zemi. Například pří čínské invazi na Tchaj-wan by nemohly americké sily poskytnout včasnou pomoc. Problém je to i pro Evropu. Mnohá evropská námořnictva jsou v děsivém stavu a na pomoc US NAVY se spoléhá.

 

Vstupte do diskuze (156)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Avokádo jako symbol luxusu. Exotickému zboží ohrožuje Trumpova politika

14.08.2018 10:20 Washington - Avokádové toasty a drahé ovocní šťávy jsou posledním hitem dnešních kaváren. Ceny na…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama