Mezinárodní vyšetřování vyřadilo z provozu webové stránky určené ke kyberútokům

Haag/Washington - Spolupráce policejních složek několika zemí vedla k zastavení provozu webové stránky označované vyšetřovateli za největšího světového zprostředkovatele takzvaných DDoS útoků. Europol serveru webstresser.org přičítá čtyři miliony kyberútoků na banky, úřady policejní složky či podniky herního průmyslu po celém světě. V rámci operace vedené nizozemskými a britskými experty byli zatčeni administrátoři stránky v Británii, Chorvatsku, Srbsku a Kanadě, informovala agentura AP. Stránka samotná byla zablokována na základě rozhodnutí amerických úřadů.

Přidejte svůj názor

Anonymní počítačový uživatel

Cílem DDoS útoků je zahltit určitou webovou adresu požadavky vyslanými současně z vícero zdrojů. Webstresser podle vyšetřovatelů umožňoval registrovaným jednotlivcům takové útoky provádět za měsíční poplatek začínající na 15 eurech (382 Kč). "Kdysi se musel člověk pro spuštění DDoS útoku poměrně dobře vyznat v internetových technologiích. Dnes to už neplatí," píše se v prohlášení Europolu.

Podle Europolu měl webstresser.org více než 136.000 registrovaných uživatelů. Zpravodajský web BBC napsal, že skrze platformu provedl loni v listopadu podezřelý z Británie útok na přední britské banky, jimž způsobil škody v řádu statisíců liber (miliony Kč).

V úterý bylo zatčeno šest osob podezřelých z provozování nelegální služby, která je ode dneška mimo provoz. Za jejího majitele označila chorvatská policie 19letého Chorvata, kterému za "vážné kriminální činy proti počítačovým systémům, programům a datům" hrozí až osmileté vězení. Policisté v rámci operace Power OFF dále v Nizozemsku, Německu a Spojených státech zabavili počítače a další techniku.

"Ze své podstaty jsou kyberzločiny hrozbou, která překračuje hranice, a naše odpověď by se měla opírat o úzkou mezinárodní spolupráci," zdůraznila vyšetřovatelka britského Národního kriminálního úřadu (NCA) Jo Goodallová. "Zatčení provedená v posledních dvou dnech ukazují, že internet neskýtá pachatelům absolutní anonymitu, a my doufáme, že v nadcházejících týdnech identifikujeme další podezřelé osoby spojené se stránkou," citovala Goodallovou agentura AFP.

"Nedělejte to," vzkázal uživatelům podobných nástrojů, jakým byl Webstresser, šéf útvaru nizozemské policie pro moderní technologie Gert Ras. "Po vypátrání DDoS služby, kterou používáte, vás zbavíme anonymity, dostanete zápis do trestního rejstříku a vaše oběti budou v pozici, že od vás budou moci vymáhat odškodné," dodal.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Avokádo jako symbol luxusu. Exotickému zboží ohrožuje Trumpova politika

14.08.2018 10:20 Washington - Avokádové toasty a drahé ovocní šťávy jsou posledním hitem dnešních kaváren. Ceny na…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama