Kdo je největší nepřítel USA? Budete překvapeni

Kdo je největší nepřítel Spojených států? Rusko? Čína? Nebo snad Írán? Ne, je to jejich dluh a ten neustále roste. Jen úroky a jeho správa stojí Ameriku mnoho desítek miliard ročně. A bude hůř!

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Vlajka USA

Vypadá to sice nereálně, předpovídá pro national interest bývalý dánský ministr financí Joergen Oerstroem Moeller, ale Amerika brzy nebude schopna platit svoje dluhy a dostane se do platební neschopnosti. Před nedávnem vydaná zpráva kongresu o tom nechává jen málo pochybností.

Dnes Spojené státy vydají na zprávu 9,4% rozpočtu, tedy zhruba každý desátý dolar, který se vybere z daní. To je 1,6% HDP. Za čtyři roky, v roce 2022, to však bude 16% rozpočtu a 2,7% HDP. A je velmi realistické, že to může být i 20% z rozpočtu. Tedy, každý pátý z daní vybraný dolar půjde nikoliv na splácení dluhu, ale na úroky.

Výpočty byly provedeny pro všechny scénáře vývoje americké ekonomiky a výsledky jsou stejné: USA brzy nebudou schopny splácet svoje závazky a nebudou schopny si udržet mocenské pozice ve světě. Mandatorní výdaje (tedy výdaje dané ze zákona jako jsou důchody nebo sociální dávky) tvoří 61% federálního rozpočtu.

Do roku 2026 to bude již 64%. Nemandatorní, volné výdaje tvoří 38% rozpočtu. Na obranu Spojené státy ročně vydají 622 miliard dolarů, tedy 38% z volných výdajů. Úroková zátěž tvoří dnes 19,8% volných výdajů, tedy 316 miliard dolarů. Zbytek nějakých 700-800 miliard dolarů tvoří výdaje na zdravotní programy jako je Medicare nebo sociální výdaje.

Amerika je chycena do pasti, upozorňuje Moeller. Buď omezí výdaje na armádu a sociální systém, protože do mandatorních výdajů se politici sahat neodváží, nebo bude muset začít jednat s věřiteli. Největší jsou Čína a Japonsko, kdy každá země drží dluhopisy v hodnotě 1,2 bilionu dolarů.

V současné situaci, kdy proti ní vede prezident Donald Trump obchodní válku, by jich mohla využít a požadovat jejich splacení. Toho se však podle Moellera neodváží. Vedle zhroucení USA by to znamenalo i zhroucení dolaru a měn na něj navázaných a tedy i zhroucení světového obchodu.   

Čína bude za částečné umazávání nebo alespoň pozdržení splátek bude požadovat politické ústupky. V první řadě konec obchodní války. Poté možná vyřešení otázek kolem Tchaj-wanu. V každém případě Amerika je již nyní poražená. A její deficit stále roste. Každý rok minimálně o 3%, uzavírá svoji chmurnou prognózu Moeller.      

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejtajnější a nejúčinnější zbraň Američanů? Sovětům se ji podařilo dvakrát…

14.08.2018 15:36 Špionáž je obor lidské činnosti, která je obestřena největšími mýty a oparem tajemství. Vedle…

Pozastavení smlouvy o otevřeném nebi? USA se dostaly do křížku s Ruskem

14.08.2018 11:53 Moskva/Washington - Moskva s nelibostí rozhodnutí USA zmrazit spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o…

Avokádo jako symbol luxusu. Exotickému zboží ohrožuje Trumpova politika

14.08.2018 10:20 Washington - Avokádové toasty a drahé ovocní šťávy jsou posledním hitem dnešních kaváren. Ceny na…

Rusko po summitu v Helsinkách očekávalo vstřícnost USA, přepočítalo se

14.08.2018 10:01 Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama