Trump vzal věci do vlastních rukou a svět se řítí do války

Washington - Poté, co Spojené státy ústy svého prezidenta vypověděly smlouvu o íránském jaderném odzbrojení, se svět začal ptát, co bude dál. Jaká bude pozice USA vůči Íránu, co se změní a jaké bude mít tato změna důsledky pro svět?

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

S odpovědí se pokouší přijít americký web The National Interest. Ten uvádí, že jednou z možností je i americký úder vůči Íránu. Ten by pravděpodobně cílil na íránské jaderné kapacity s cílem zamezit jejich jadernému zbrojení.

Sama dohoda o odzbrojení to totiž podle Trumpa nedokáže. Prezident tvrdí, že je měkká a celý problém pouze odsouvá, přičemž dává Íránu naopak šanci a čas svůj jaderný a raketový program zdokonalit.

Jedním z klíčových Trumpových poradců je John Bolton. Ten v roce 2015, tedy u příležitosti uzavření včera vypovězené dohody deníku The New York Times řekl, že podle jeho názoru dokáží Írán od výzkumu a vývoje jaderných raket odradit pouze preventivní a přesně cílené letecké útoky. Žádná dohoda prý není možná.

Zdá se, že Trump s Boltonem souhlasí minimálně v tom posledním. Byl to právě John Bolton, kdo stál vedle Donalda Trumpa a dalšího velkého kritika dohody viceprezidenta Mika Pence na včerejší tiskové konferenci. Bolton ale ani nemusel Trumpa příliš přemlouvat, sám současný prezident dohodu ostře kritizoval již od volební kampaně v roce 2016.


John Bolton se tak, kromě jiného, dočkal i osobní pomsty. V roce 2007 jej totiž tehdejší prezident George Bush mladší chtěl nominovat na pozici velvyslance při OSN, americký Senát ale jeho nominaci odmítl.

Přesto je teď po jedenácti letech on tím, kdo americkou zahraniční politiku ovlivňuje, zatímco například zastánce íránské dohody exministr Rex Tillerson se musel ze své pozice poroučet před pár týdny.

Ve světle událostí posledních dní se tak zdá, že Donald Trump (za vydatné pomoci a podpory výše uvedených spolupracovníků) definitivně převzal iniciativu v otázkách americké zahraniční politiky na Středním Východě. Není pochyb, že on je teď tím, kdo rozhoduje o amerických krocích. S iniciativou ale přichází také odpovědnost.

Ten samý krok učinil nedávno také ve vztahu k Severní Korei. Trump tak rozehrává riskantní politickou hru a riskuje vše. Sám se rozhodl, že převezme otěže nad zahraniční politikou USA a případné úspěchy i neúspěchy tak padnou přímo na jeho hlavu.

Američtí demokratičtí politici se již nechali slyšet, že vypovězení dohody bylo "chybou historických rozměrů". Teprve následující měsíce a roky ale ukáží, kdo měl vlastně v otázce Íránu (potažmo KLDR) pravdu. 

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na koncertě Backstreet Boys spadla na diváky kovová konstrukce

19.08.2018 21:20 Oklahoma City (USA) - Nejméně 14 fanoušků čekajících na venkovní koncert americké hudební skupiny…

Trump opět zkritizoval vyšetřování ruského vlivu na volby

19.08.2018 19:52 Washington - Další sérií tweetů zaútočil o víkendu prezident Donald Trump na vyšetřování údajného…

Ameriku zachvátila nová vlna migrace. Tisíce lidí čekají na hranicích

19.08.2018 10:45 Quito - Ekvádor zpřísnil pravidla pro migranty z Venezuely, kteří po desetitisících prchají ze své…

Tajemství vesmíru odhaleno? Něco zde nesedí, poukazuje fyzik

19.08.2018 00:01 V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama