Ve Venezuele se vzbouřili političtí vězni. Nešlo o žádný masakr, ujišťuje generál

Caracas - V jedné z největších venezuelských věznic se ve středu vzbouřili vězni, kteří jsou tam kvůli organizování protivládních protestů či za kritiku autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Podle opozičního deníku El Nacional si vzpoura v caracaské věznici El Helicoide vyžádala nejméně jednoho zraněného. Úřady země, kde se v neděli konají prezidentské volby, vzpouru potvrdily bez bližších informací. Podle generála Ángela Vivase byly události "pokojné" a nešlo o "žádný masakr".

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

"Dnes málem zabili dva naše kamarády. Použili slzný plyn a stříleli na nás," popsal situaci ve věznici opoziční aktivista Lorent Saleh. Na sociálních sítích se objevila kratičká videa, která někteří z vězňů natočili na mobilní telefony.

Podle ředitele nevládní organizace Foro Penal Alfreda Romera si vězni, nejen ti političtí, dlouhodobě stěžují na podmínky v zařízení El Helicoide. Ve Venezuele je podle Romera nyní 338 politických vězňů, z toho 54 jich je právě v této věznici, která byla v 60. letech postavena původně jako obchodní centrum a nyní je věznicí venezuelské tajné služby.

Vzpoura si vyžádala nejméně jednoho zraněného, jímž je bývalý student Gregory Sanabria, který byl zatčen při protivládních protestech v roce 2014. Na sociálních sítích se objevily fotky z mobilního telefonu, na nichž má Sanabria potlučený a zkrvavený obličej.

Mezi vězni v majestátní pyramidovité budově El Helicoide jsou i bývalí opoziční starostové a také Američan Joshua Holt (25), který byl zatčen v roce 2016 v Caracasu se svou venezuelskou novomanželkou krátce po svatbě. Podle policie byly v jejich bytě nalezeny výbušniny a zbraně, úřady je proto obvinily z terorismu.

Holt ve středu zveřejnil na facebooku krátké video, v němž viní americkou vládu, že ho nedokázala z vězení dostat. "Prosím svou vládu už dva roky. Říkají, že na tom pracují, ale jsem stále zde," řekl na videu Američan z Utahu. Spojené státy mají s venezuelským režimem napjaté vztahy, protože na jeho představitele uvalily sankce kvůli potlačování lidských práv.

Agentura AP dnes uvedla, že americký diplomat Todd Robinson působící ve Venezuele se už ve středu snažil získat informace od tamního ministerstva zahraničí, ale marně. "Jsme znepokojeni vzpourou v El Helicoide," řekl Robinson. Dodal, že venezuelskou vládu USA poženou k zodpovědnosti, pokud se Holtovi něco stane.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

350 deníků se sešikovalo proti Trumpovi, vydají úvodníky na obranu tisku

16.08.2018 10:08 Aktualizováno New York - List The Boston Globe minulý týden vyzval deníky v USA, aby odsoudily "špinavou válku"…

Počasí má zásadní vliv na kriminalitu na celém světě. Co se stane, když se…

16.08.2018 10:06 O tom, že počasí ovlivňuje lidské tělo i psychiku jedince, toho bylo napsáno už hodně. Tentokrát se…

Restaurace nabízela nechutnou specialitu, to už bylo moc i na Mexičany

16.08.2018 08:22 Mexiko - Restaurace s názvem México en tu paladar v centru mexické metropole nabízela jako…

Nejchudší prezident na světě odmítl penzi, stačí mu skromná farma

16.08.2018 07:50 Montevideo - Bývalý gerilový bojovník José Mujica (83), který stál v čele Uruguaye v letech 2010 až…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama