Pentagon přiznal: V Afghánistánu se nic nelepší, Tálibán má navrch

Washington - Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace v Afghánistánu neodpovídají realitě v terénu, uvádí oficiální zpráva, kterou v pondělí podle agentury AFP zveřejnila generální inspekce Pentagonu. Z dokumentu vyplývá, že ani 17 let po intervenci Západu v této zemi je zaznamenáno v oblasti bezpečnosti "jen málo známek pokroku".

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Přestože americké ministerstvo obrany oficiálně tvrdí, že se den ode dne bezpečnostní situace v Afghánistánu zlepšuje, islámští radikálové hlásící se k fundamentalistickému hnutí Tálibán a teroristické organizaci Islámský stát mají na svědomí stále příliš mnoho civilních obětí. Generální inspekce uvedla, že v prvním čtvrtletí letošního roku umíralo civilistů zhruba stejně jako za stejné období v letech 2016 a 2017.

Američtí představitelé letos tvrdili, že Tálibán nedosahuje svých cílů a že situace se postupně obrací ve prospěch afghánské armády. "Dostupné údaje ale ukazují jen malý pokrok," upozornila inspekce ve své zprávě pro americký Kongres. Kýženého cíle, aby afghánská armáda měla 352.000 vojáků, se ale nedaří dosáhnout. Z dosud dosaženého maxima skoro 332.000 příslušníků dokonce jejich počet klesl na nynějších téměř 314.000.

Tálibán koncem dubna oznámil začátek jarní ofenzivy v Afghánistánu. Povstalci uvedli, že hlavním cílem tažení bude zajmout a zabít americké vojáky a jejich podporovatele v zemi.

Cílem Tálibánu je svrhnout Západem podporovanou vládu v Kábulu. Jarní ofenzivu Tálibán zahajuje po období relativního klidu, když roztaje sníh a horské průsmyky jsou opět průchodné. Vláda v Kábulu marně naléhá na radikály, aby zahájili mírová jednání.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praskl obří uprchlický skandál: Úředníci na pokyn vlády píchali dětem…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Manvel - Úředníci jsou pro mnoho migrantů na dlouhé týdny jedinými lidmi, se kterými v nové zemi…

Americká sněmovna zamítla konzervativní návrh imigračního zákona

21.06.2018 21:34 Washington – Americká sněmovna reprezentantů zamítla návrh přistěhovaleckého zákona z dílny…

Trump nařídil sjednotit rodiny migrantů, podle médií USA přestanou stíhat…

21.06.2018 19:37 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes po obří vlně kritiky oznámil, že nařídil úřadům…

Fotka dvouleté dívky dojala svět. Na pomoc rodinám migrantů proudí miliony…

21.06.2018 15:13 Washington - V USA se objevilo hned několik sbírek na pomoc rozděleným rodinám. Asi největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama