Na Floridě zemřel zuřivý protikubánský exulant Posada, bývalý agent CIA

Miami - Na Floridě dnes ve věku 90 let zemřel kubánský exulant Luis Posada, bývalý spolupracovník CIA, jenž mnoho let usiloval o svržení kubánského vůdce Fidela Castra. Oznámila to agentura AP. Posada si na Kubě vysloužil pověst zuřivého protikubánského teroristy, stíhán byl i ve Venezuele a USA.

Přidejte svůj názor

CIA

Dlouholetý odpůrce kubánského režimu se narodil a vyrůstal na Kubě, avšak později získal venezuelské občanství. Od roku 1985, kdy se mu podařilo uprchnout z vězení v této jihoamerické zemi, Kuba i Venezuela usilovaly o jeho vydání. Na území USA vstoupil Posada v květnu 2005 ilegálně z Mexika a sám se vydal americkým úřadům, když zároveň požádal USA o politický azyl.

Havana i Caracas bývalého agenta CIA i někdejšího důstojníka venezuelských bezpečnostních sil obviňovaly, že se v roce 1976 podílel na atentátu proti letadlu kubánské společnosti Cubana de Aviación, na jehož palubě krátce po startu z Barbadosu zahynulo 73 lidí. Na svědomí měl mít sérii pumových atentátů v havanských hotelech v roce 1997. Americký soud v roce 2011 Posadu zprostil obvinění, že lhal o okolnostech svého příchodu do USA, aby získal v zemi azyl.

Posadova kariéra, podle mnohých kriminální, začala v roce 1961, kdy ho naverbovala CIA a vycvičila z něj experta na výbušniny. Jeho chvíle měla přijít při akci v Zátoce sviní. Po debaklu tohoto projektu nicméně na rozdíl od mnoha krajanů Posada CIA věřit nepřestal a zůstal v jejích službách. Působil v Guatemale, Venezuele, Portoriku i Mexiku. Pomáhal americké rozvědce v dodávkách zbraní pro nikaragujské ultrapravicové protivládní skupiny Contras a dál řídil akce proti Kubě.

Podle právníka Artura Hernandeze zemřel Posada ve floridském útulku pro seniory na rakovinu hrdla, kterou trpěl pět let.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praskl obří uprchlický skandál: Úředníci na pokyn vlády píchali dětem…

21.06.2018 22:10 Aktualizováno Manvel - Úředníci jsou pro mnoho migrantů na dlouhé týdny jedinými lidmi, se kterými v nové zemi…

Americká sněmovna zamítla konzervativní návrh imigračního zákona

21.06.2018 21:34 Washington – Americká sněmovna reprezentantů zamítla návrh přistěhovaleckého zákona z dílny…

Trump nařídil sjednotit rodiny migrantů, podle médií USA přestanou stíhat…

21.06.2018 19:37 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes po obří vlně kritiky oznámil, že nařídil úřadům…

Fotka dvouleté dívky dojala svět. Na pomoc rodinám migrantů proudí miliony…

21.06.2018 15:13 Washington - V USA se objevilo hned několik sbírek na pomoc rozděleným rodinám. Asi největší…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama