Střet USA s Madurem graduje: Washington v odvetě vyhostil venezuelské diplomaty

Washington - Spojené státy nařídily dvěma venezuelským diplomatům, aby do 48 hodin opustily americké území. Jde o odvetu za rozhodnutí venezuelského autoritářského prezident Nicoláse Madura vyhostit dva americké diplomaty v Caracasu v reakci na zpřísnění amerických sankcí vůči venezuelskému režimu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kapitol Spojených států amerických

"Ministerstvo zahraničí prohlásilo chargé d'affaires venezuelského velvyslanectví a zástupce konzula v Houstonu za persony non grata," uvedla v komuniké americká diplomacie. Mluvčí ministerstva Heather Nauertová připomněla, že venezuelský režim označil za nežádoucí osoby chargé d'affaires a jeho zástupce, tedy dva nejvýše postavené diplomaty na zastupitelském úřadu USA v Caracasu.

Maduro oba americké diplomaty obvinil ze spiknutí proti venezuelské vládě a z vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely. Americké ministerstvo zahraničí i oba diplomaté toto nařčení popřeli.

Maduro zareagoval jen několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump v pondělí rozhodl o zavedení dalších sankcí proti venezuelskému režimu. Podle Bílého domu je cílem znemožnit rozprodej státního majetku za zlomek jeho skutečné hodnoty na úkor venezuelského lidu.

Washington zpřísnil sankce den poté, co v nedělních prezidentských volbách zvítězil opět Maduro. Volby provázela rekordně nízká volební účast, protože je jako nedemokratické bojkotovala velká část opozice. Za podvod je označil i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Volby kritizovala řada zemí a 14 států takzvané Limské skupiny (Kanada plus 13 zemí Latinské Ameriky) v pondělí oznámilo povolání svých velvyslanců z Venezuely ke konzultacím.

USA a Venezuela nemají obsazena svá vzájemná zastoupení velvyslanci od roku 2010. Jejich vztahy jsou dlouhodobě napjaté. Maduro obviňuje Američany ze "špinavé ekonomické války" vůči jeho zemi. Podle expertů ale hlubokou ekonomickou krizi, v níž se Venezuela nachází už několik let, má na svědomí socialistická politika venezuelské vlády.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se snaží zničit NATO? Z Washingtonu zní tvrdá slova

21.06.2018 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump nepředvídatelně střídá své postoje vůči zahraničním lídrům,…

Trump couvnul. Dekretem zrušil rozdělování rodin migrantů

20.06.2018 21:55 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes dekretem zrušil rozdělování rodin uprchlíků…

Demonstranti napadli ministryni vnitřní bezpečnosti USA, večeřela v…

20.06.2018 18:04 Washington - Napětí v USA kvůli politice nulové tolerance vůči ilegálům roste stále víc.…

Na hranicích USA jsou zadržována i batolata. Krutou praxi má ukončit nový…

20.06.2018 17:52 Washington - Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zpřísnila postup proti přistěhovalcům bez…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama