Krutá Trumpova politika? Děti ilegálů končí v zadrátovaných boxech, ozvaly se první dámy

Washington - Prezident Donald Trump s platností od května rozhodl o zpřísnění postihu nelegální migrace. Do debaty o osudu dětí internovaných na jižních hranicích USA se nečekaně vložily americké první dámy.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Pokus o přechod hranic USA bez povolení je od května trestným činem a zadržené osoby jdou do vazby. A protože americké zákony zakazují posílat do věznic děti s jejich provinilými rodiči, jsou potomci migrantů odděleně internováni v provizorních ubytovnách.

zdroj: YouTube

Agentura AP přinesla reportáž z texaského města McAllen, kde je v budově bývalého velkoskladu internováno několik set dětí. Po dvaceti jsou umisťovány do boxů ohrazených drátěným pletivem. Osvětlení se ani v noci nevypíná, z vymezených prostor mají děti přístup jen ke společným mobilním toaletám. V samostatném křídle haly přebývají zatčení dospělí.

Celkem bylo podle ministerstva vnitřní bezpečnosti v důsledku "nulové tolerance" vůči ilegální migraci izolováno kolem 2000 dětí. 

K demokratické výzvě k ukončení této praktiky se přidala skupina republikánských senátorů včetně Susan Collinsové či Lindseye Grahama, podle něhož by Trump mohl jediným příkazem s oddělováním dětí od rodičů skoncovat. "Traumatizuje to děti, které jsou nevinnými oběťmi. A je to proti našim hodnotám," uvedla Collinsová.

Laura Bushová, manželka bývalého republikánského prezidenta George Bushe mladšího, situaci považuje za krutou a nemorální. V článku pro list The Washington Post v neděli přirovnala situaci dětí k zadržování etnických Japonců v USA za druhé světové války. "Oceňuji snahu vlády posílit bezpečnost hranic, ale politika nulové tolerance je krutá," napsala Bushová.

Melania Trumpová vydala prostřednictvím své mluvčí smířlivé prohlášení. "Doufá, že obě strany barikády se nakonec dají dohromady a dospějí k úspěšné přistěhovalecké reformě," uvedla mluvčí.

Proti Trumpově politice se postavil i bývalý šéf jeho tiskového oddělení Anthony Scaramucci, podle něhož tuto "neamerickou" a "nekřesťanskou" praktiku může prezident ukončit. Ke kritickým liberálním médiím se přidal i konzervativní list The New York Post obvykle chválící Trumpův protiimigrační přístup. "Nejde jen o to, že to vypadá hrozně v očích světa. Je to hrozné," napsal list vlastněný Trumpovým spojencem Rupertem Murdochem.

Vláda svůj postup hájí a obviňuje média a opozici z neodpovědnosti a pokrytectví. "Usilujete-li o azyl pro svou rodinu, není důvod porušovat zákon a pronikat přes hranice ilegálně," napsala na twitteru ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bude v USA vládnout islám? Rekordní počet muslimských kandidátů se chystá…

18.07.2018 10:39 Washington - V USA budou 6. listopadu probíhat tzv. průběžné volby (middle term elections), které…

Otec dětí ze sestřeleného letu MH17 ostře zkritizoval Trumpa kvůli RUsku

18.07.2018 10:24 Canberra - Australský otec tří dětí, které zahynuly v roce 2014 při sestřelení malajsijského letu…

Musk se omluvil britskému jeskyňáři, kterého nazval pdeofilem

18.07.2018 10:09 Washington - Americký miliardář a majitel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk se omluvil…

Američané se bouří. Většina z nich neschvaluje politiku Trumpa vůči Rusku

18.07.2018 08:23 Washington - Víc než polovina Američanů nesouhlasí se způsobem, jakým prezident USA Donald Trump…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama