Jak vypadají vládní bunkry, o kterých neměl nikdo vědět? Na internet unikly tajné materiály

Washington - Na internetu se objevily úžasné snímky, které nabízejí unikátní pohled do bunkrů postavených vládou Spojených států, které byly navrženy tak, aby odolaly jaderné válce. Přestože se úřady tyto zařízení pokoušely dlouhá léta před veřejností tajit, teď snímky přinesl například britský Daily Mail.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Jaderný výbuch

Tato zařízení vznikala v době vlády prezidenta Harryho Trumana a měla „zajistit kontinuity vlády“ (COG) v případě útoku atomovými bombami. Zkratka COG znamená, že vláda musí fungovat za jakýchkoliv podmínek. Jinak řečeno – jde o to zajistit, aby USA i v případě atomové války fungovaly jako ústavní demokracie s „vedením viditelným pro národ" a aby americká armáda byla schopna bránit USA „proti všem nepřátelům, zahraničním i domácím".

První podobná zařízení začala vznikat v době, kdy se začaly vyvíjet jaderné zbraně, během studené války se pak opatření COG výrazně rozšířila. Americká vláda postavila tajné bunkry pro federální zaměstnance ve Virginii, Západní Virginii a Pensylvánii.

zdroj: YouTube

Ve Washingtonu dokonce existuje jakási obrněná komunikační věž, které má přezdívku „vývrtka“. Ta by měla v případě katastrofy zajistit, že prezident bude ze svého bunkru pod Bílým domem schopen komunikovat s kongresmany a jinými přeživšími v dalších krytech.

Američané zároveň vyvíjeli zbraně „schopné sekundárního úderu", které měly být vypáleny, aby zabránily dalším útokům – tato strategie je známá jako „vzájemně zajištěná zkáza“ (mutually assured destruction) neboli MAD.

Kryty mají i nemocnici či krematorium

Jeden z krytů leží ve Virginii u města Culpeper a je známý pod jménem Mount Pony. Federální rezervní úložiště tu tajně uskladňovalo miliardy dolarů v hotovosti, tyto peníze měly být využity v případě potřeby po armageddonu. Od roku 2007 však místo slouží k potřebám Knihovny Kongresu.

Další najdeme u města White Sulphur Springs v Západní Virginii pod pohořím Greenbrier. Ten byl vybudován v roce 1961 a byl určen pro členy Kongresu. Má rozlohu asi 334 tisíc metrů čtverečních a nachází se v něm zasedací místnost, kam se vede všech 535 amerických zákonodárců. Jsou tu samozřejmě také ložnice a dokonce i nemocnice a krematorium. Byly zde také dekontaminační komory, jednotka intenzivní péče a komunikační kancelář, která je vyztužena metrem až metrem a půl betonu.

Pod Severoamerickým velitelstvím protivzdušné obrany (Norad) v Čejenské hoře v Coloradu se pak nachází třetí kryt. Tajný vládní komplex je postaven ve hloubce 600 metrů pod vrcholem hory. Bunkr vydrží výbuch 30-megatunové jaderné bomby a odolá i elektromagnetickým impulsům a chemickému či biologickému útoku.

Přežití už dnes není zajištěno jen pro vysoce postavené zákonodárce. Soukromá investiční firma Vivos koupila komplex muničních skladů v Jižní Dakotě, které předělal na kryty. Ty by měly v případě jaderného nebo biochemického útoku zajistit přežití amerického národa. Do asi 600 bunkrů se podle provozovatele vejde pět tisíc civilistů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR je uražená? Co říkají experti

19.07.2018 13:48 Washington - Po Singapurském summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho…

Trump zavařil armádě? Nikdo neví, co s Putinem ujednal. Šéf Pentagonu se…

19.07.2018 11:53 Washington - Summit USA-Rusko zamotal hlavu Trumpově administrativě. Jelikož se neví, na čem přesně…

Černá Hora rozpoutá třetí světovou válku? Balkánská země na Trumpa zatím…

19.07.2018 10:23 Podgorica/Washington - Americký prezident Donald Trump naznačil, že agresivita Černé Hory jako…

Ruská "špiónka" Butinová na to šla i přes postel? V USA se objevily…

19.07.2018 09:08 Washington - Údajná ruská špiónka Marija Butinová (29), kterou zadržují americké úřady, podle médií…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama