Na hranicích USA jsou zadržována i batolata. Krutou praxi má ukončit nový zákon

Washington - Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zpřísnila postup proti přistěhovalcům bez dokladů, což vyústilo v odebírání dětí migrantů jejich rodičům. Tuto praxi, která je podle kritiků nemorální a neamerická, by mohl ukončit návrh zákona, o němž bude ve čtvrtek hlasovat Sněmovna reprezentantů USA.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Policie USA

Plánované čtvrteční hlasování dnes oznámil republikánský předseda sněmovny Paul Ryan. Schvalovací proces nicméně není jednoduchý, protože republikáni nejsou jednotní v přístupu k migrační otázce, což vyústilo ve vznik dvou republikánských návrhů.

Zatímco postoj konzervativců je nekompromisní a nedává ilegální migraci žádnou šanci, umírněné křídlo strany chce zákonem ochránit aspoň mladé přistěhovalce, kteří se v USA ocitli jako děti. Finance na budování zdi na americko-mexické hranici a zpřísnění hraničních kontrol, což jsou Trumpovy požadavky, obsahují oba návrhy.

zdroj: YouTube

Ryan ještě nedávno kongresmany ujišťoval, že umírněný návrh, který má naději na schválení, má prezidentovu podporu. Trump ale následně novinářům řekl, že umírněnou verzi rozhodně nepodepíše. V úterý však na schůzce s vedením republikánské většiny v Kongresu prohlásil, že vzhledem k sílící nevoli ohledně rozdělování rodin podpoří kterýkoli z imigračních zákonů, který projde Sněmovnou reprezentantů.

Od počátku května bylo od rodičů odděleno více než 2300 dětí. Záběry mladých lidí v klecích a nahrávky dětského nářku budí hněv na domácí scéně od představitelů církví po vlivné podnikatele, jakož i kritiku z ciziny. 

"Mysleli si snad, že tak malé děti dají do institucí? Je to pro mne naprosto nepochopitelné. Zadržována jsou batolata," řekla AP Kay Bellorová z luteránské imigrační služby, která pečuje o děti migrantů. Vzhledem k přísným pravidlům týkajícím se přístupu do těchto center je podle ní těžké získat informace o tom, jak na tom děti jsou. Moderátorka televize MSNBC nemohla v úterý zprávu o centrech pro malé děti pro pohnutí ani přečíst.

Vláda se hájí tím, že tato vládní střediska nejsou samoúčelná, působí v nich specializovaní zdravotníci a splňují veškeré potřebné standardy. Lékaři a právníci, kteří v těchto centrech byli, podle AP potvrdili, že střediska jsou v pořádku, čistá a bezpečná. Děti jsou ale údajně hysterické a pláčou, protože nevědí, kde jsou jejich rodiče.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zavařil armádě? Nikdo neví, co s Putinem ujednal. Šéf Pentagonu se…

19.07.2018 11:53 Washington - Summit USA-Rusko zamotal hlavu Trumpově administrativě. Jelikož se neví, na čem přesně…

Černá Hora rozpoutá třetí světovou válku? Balkánská země na Trumpa zatím…

19.07.2018 10:23 Podgorica/Washington - Americký prezident Donald Trump naznačil, že agresivita Černé Hory jako…

Ruská "špiónka" Butinová na to šla i přes postel? V USA se objevily…

19.07.2018 09:08 Washington - Údajná ruská špiónka Marija Butinová (29), kterou zadržují americké úřady, podle médií…

Ráj na zemi se změnil v odpudivou skládku, pláž zaplavily tuny odpadků …

19.07.2018 07:32 Santo Domingo - Karibik je pokládán za ráj na zemi, v případě pláže města Santo Domingo to ale…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama