Trump na summitu G7 pomlouval NATO

Washington/Londýn - Prezident USA Donald Trump na nedávném summitu nejvyspělejších ekonomik světa G7 v Kanadě pomlouval Severoatlantickou alianci. Podle jeho slov je „stejně špatná" jako Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA).

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Donald Trump

Informaci s odkazem na dva vysoce postavené evropské zdroje dnes přinesl britský list The Guardian. Trumpova poznámka podle něj dál zvyšuje napětí, které u amerických spojenců panuje před červencovým summitem NATO.

„Bude to zajímavý summit. NATO je stejně špatné jako NAFTA. Je pro Spojené státy příliš nákladné," řekl podle The Guardian americký prezident na nedávném setkání představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa.

Změna obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem byla jedním z klíčových volebních slibů Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. Dlouhodobě také kritizuje některé členské státy NATO, které na obranu nevydávají tolik finančních prostředků, kolik jim závazky ukládají.

Mluvčí americké Národní bezpečností rady nepopřel, že prezident zmíněná slova pronesl. „Prezident je alianci oddán, jak opakovaně uvedl. Prezident také jasně sdělil, že od našich spojenců očekáváme, že se budou svým spravedlivým dílem podílet na naší společné obraně," uvedl mluvčí.

Británie, Německo, Francie či Kanada se podle listu obávají, že by mohl Trump na summitu NATO v Bruselu 11. a 12. července opět otevřeně kritizovat a navíc následně pochlebovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, s nímž se setká v Helsinkách 16. července. Obava panuje především z toho, že by americký prezident mohl zpochybnit transatlantickou spolupráci v obraně jako takovou.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané se bouří. Většina z nich neschvaluje politiku Trumpa vůči Rusku

18.07.2018 08:23 Washington - Víc než polovina Američanů nesouhlasí se způsobem, jakým prezident USA Donald Trump…

Při Trumpově setkání s novináři vypadlo světlo. Asi tajné služby, žertoval…

18.07.2018 07:59 Washington - Bílý dům musel řešit problémy. Ty se týkaly nejen kontroverzních výroků prezidenta…

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

VIDEO: Američané jsou tupí? Po tomhle videu už nebudete mít pochybnosti

17.07.2018 22:04 Aktualizováno Většina z nás jistě ví, že Afrika je kontinent a leží pod Evropou. Když byste měli naopak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama