Obří volby v Mexiku: Lidé volí prezidenta, poslance, senátory i starosty

Mexiko - Mexičané si dnes zvolí prezidenta na dalších šest let a rozhodnou i o složení obou komor parlamentu.

Přidejte svůj názor

Mexiko, ilustrační foto

Favoritem na hlavu státu je bývalý starosta metropole Mexika Andrés Manuel López Obrador. Dnešní mexické volby jsou označovány za největší v historii, co do počtu funkcí, o nichž se rozhoduje.

Zvítězí-li v prezidentských volbách skutečně 64letý López Obrador, bude po desetiletích prvním levicovým prezidentem země se 124 miliony obyvatel. Slibuje, že politiku a obchod země očistí od narůstajícího násilí, nekontrolované korupce a politických skandálů. Jeho kritici varují, že jím plánované státní zásahy do hospodářství by mohly zemi uvrhnout o desetiletí zpět. Označují jej také za populistu, který nenabízí konkrétní řešení.

López Obrador byl dnes jedním z prvních voličů, kteří odhlasovali ve volební místnosti v mexické metropoli. "V této zemi panuje velká nerovnost a rovněž zde dochází k množství násilných činů," řekl agentuře AP 73letý Hugo Carlos, který hlasoval pro bývalého starostu Mexika. "To se musí změnit," dodal.

V průzkumech sice López Obrádor vedl, některé Mexičany ale jeho vize spíše znepokojily. "Obávám se, že někteří kandidáti přišli s návrhy, které není možné uskutečnit, protože by to bylo finančně velmi náročné," uvedl 26letý Juan Carlos Lima, který hlasoval pro nejmladšího ze čtyř kandidátů, Ricarda Anayu. Toho poslední průzkumy pasovaly na druhé místo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané se bouří. Většina z nich neschvaluje politiku Trumpa vůči Rusku

18.07.2018 08:23 Washington - Víc než polovina Američanů nesouhlasí se způsobem, jakým prezident USA Donald Trump…

Při Trumpově setkání s novináři vypadlo světlo. Asi tajné služby, žertoval…

18.07.2018 07:59 Washington - Bílý dům musel řešit problémy. Ty se týkaly nejen kontroverzních výroků prezidenta…

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

VIDEO: Američané jsou tupí? Po tomhle videu už nebudete mít pochybnosti

17.07.2018 22:04 Aktualizováno Většina z nás jistě ví, že Afrika je kontinent a leží pod Evropou. Když byste měli naopak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama