V USA se schyluje k nové politické bitvě. Plány republikánů může zhatit jediný "zrádce"

Washington - Nejvyšší soud USA bude zřejmě ještě víc konzervativní, než byl doposud. Důvodem je odchod soudce Anthonyho Kennedyho, na jehož místo chce prezident Donald Trump dosadit Neila Gorsucha.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA

Jméno kandidáta by mohl Trump zveřejnit příští týden v pondělí. S kandidáty, mezi nimiž jsou údajně dvě ženy, chce tento týden osobně hovořit. Po Kennedyho odchodu bude složení nejvyššího soudu vyvážené - čtyři soudce jmenovali demokratičtí prezidenti, čtyři republikánští. Trump tak má možnost zajistit v nejvyšší soudní instituci převahu konzervativcům.

Devátého soudce navrženého prezidentem bude schvalovat Senát, kde mají republikáni křehkou většinu 51 ku 49 hlasům. Republikánská pozice je ovšem oslabena dlouhodobou absencí těžce nemocného senátora Johna McCaina. Budou-li, jak se očekává, demokratičtí senátoři hlasovat jako jeden muž, nemohou si republikáni dovolit ani jednoho "zrádce".

Za klíčový považuje agentura AP hlas republikánské senátorky Susan Collinsové, která se údajně postaví proti jakémukoli kandidátovi s ultrakonzervativními názory, zejména pokud jde o interrupce. V této citlivé otázce zatím v USA platí precedenční rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které potraty de facto legalizovalo.

Podle republikánských senátorů se nicméně Trump na generální útok proti potratům nechystá, přestože během volební kampaně takovou možnost naznačoval. "Precedens nelze zrušit bez dobrého důvodu," prohlásil v americké televizi vlivný republikán Lindsey Graham.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané se bouří. Většina z nich neschvaluje politiku Trumpa vůči Rusku

18.07.2018 08:23 Washington - Víc než polovina Američanů nesouhlasí se způsobem, jakým prezident USA Donald Trump…

Při Trumpově setkání s novináři vypadlo světlo. Asi tajné služby, žertoval…

18.07.2018 07:59 Washington - Bílý dům musel řešit problémy. Ty se týkaly nejen kontroverzních výroků prezidenta…

Trumpova zrada, druhá Jalta? Profesor koriguje americká média

18.07.2018 02:05 Aktualizováno NÁZOR - Před jednáním amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem…

VIDEO: Američané jsou tupí? Po tomhle videu už nebudete mít pochybnosti

17.07.2018 22:04 Aktualizováno Většina z nás jistě ví, že Afrika je kontinent a leží pod Evropou. Když byste měli naopak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama