Trump rozeslal zemím NATO výhrůžný dopis

Washington - Americký prezident Donald Trump opět vyčetl spojencům z několika zemí NATO nízké zbrojní výdaje a pohrozil, že USA ztrácejí trpělivost. Ostře formulovaný dopis podle informací listu The New York Times putoval do Německa, Belgie, Norska, Kanady, Itálie, Portugalska nebo Španělska.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Summit NATO v Newportu, Velká Británie (4.-5. září 2014)

Na summitu v roce 2014 ve Walesu se státy NATO zavázaly, že na vojenské výdaje budou vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu. Velká část spojeneckých zemí včetně České republiky ale dosud tento závazek neplní.

Trump nyní varuje, že po více než roce stížností, že spojenci neplní závazky kolektivní obrany, mohou USA zvažovat reakci. Zahrnovat by mohla změny v rozsahu americké vojenské přítomnosti ve světě, napsal newyorský list. "Ve Spojených státech je patrné zklamání, že někteří spojenci nedodržují své sliby," napsal Trump německé kancléřce Angele Merkelové. 

V podobném tónu je formulován dopis kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi, norské premiérce Erně Solbergové nebo belgickému premiérovi Charlesi Michelovi. Dopisů bylo údajně rozesláno dvanáct, úplný seznam příjemců ale v médiích chybí. Noví členové NATO ze střední a východní Evropy v publikovaných výčtech nejsou.

Česká vláda Trumpův dopis neobdržela. Vládní mluvčí Petra Doležalová upozornila, že vláda premiéra Andreje Babiše se ve svém programovém prohlášení zavázala "navýšit postupně rozpočet na obranu s cílem dosáhnout podílu 1,4 procenta HDP do konce volebního období, tedy do roku 2021". Předloží rovněž plán financování a investic do roku 2024 a dál.

Trump v dopisu uznává váhu "domácích politických tlaků" ze strany oponentů a dodává, že sám musel "investovat nemalý politický kapitál," aby zvýšení výdajů u sebe doma prosadil.

Belgický premiér Michel podle stanice Deutsche Welle prohlásil, že Trumpův dopis na něj neudělal velký dojem. Bývalý norský ministr obrany Knut Vollebaek prohlásil, že na text je možné pohlížet jako na pohrůžku. 

Vstupte do diskuze (73)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dusno v USA: Putin je vrah, lhář a podvodník. Trump by mu neměl prokazovat…

16.07.2018 16:14 Aktualizováno Helsinky/Washington – Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho ruského protějška…

Každý člověk je skrytý xenofob? Díky identitě vítězí populismus a…

16.07.2018 16:09 Washington, D. C. - Letos na podzim to budou už dva roky, co favorizovaná kandidátka na americkou…

Vondráček zahajuje návštěvu USA. Zavítá do Kongresu, sejde se s českými…

16.07.2018 12:20 Praha/Washington - Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes zahájil desetidenní návštěvu USA.…

Po zastřelení černocha to v Chicagu vře. Policie zveřejnila VIDEO z…

16.07.2018 08:03 Chicago - Policie v americkém městě Chicago má po zastřelení muže obavy z masivních pouličních…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama