Američané si u WTO stěžují na odvetu za cla na ocel a hliník

Washington – Americká vláda podala u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na cla, která zavedla Evropská unie, Čína, Kanada, Mexiko a Turecko jako odvetu za nová americká cla na dovoz oceli a hliníku. Dohromady uvalily EU a ostatní zmíněné státy cla na americký dovoz v roční hodnotě 24 miliard dolarů (530 miliard Kč), uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor

USA

O stížnosti dnes informoval americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Spojené státy uvalily cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent letos v březnu. Evropská unie, Kanada a Mexiko měly z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela. Evropská unie v reakci na postup USA začala v červnu uplatňovat cla ve výši 25 procent na americké zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (72,4 miliardy Kč).

Lighthizer tvrdí, že americká cla jsou v souladu s pravidly WTO, zatímco odvetná opatření těmto pravidlům odporují. EU a další země však mají zcela opačný názor.

Prezident Donald Trump zavedení cel na dovoz oceli a hliníku zdůvodnil ohrožením národní bezpečnosti. „Kroky, které prezident podnikl jsou plně legitimní a naprosto oprávněné z hlediska amerického práva i mezinárodních obchodních pravidel," uvedl Lighthizer. Teď si stěžuje, že místo aby tyto státy spolupracovaly na řešení společného problému, se někteří obchodní partneři rozhodli zareagovat odvetnými cly, která mají potrestat americké pracovníky, farmáře a podniky.

Spojené státy podle něj podniknou veškeré nutné kroky, aby ochránily své zájmy. Zároveň vyzval obchodní partnery, aby s Trumpovou administrativou konstruktivně spolupracovali při řešení nadměrných kapacit v produkci oceli a hliníku. Kvůli těm nyní čelí kritice především Čína.

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová minulý měsíc označila za "směšné" považovat Evropskou unii za hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států. Evropská unie ale podle ní sdílí americký názor, že Peking prostřednictvím subvencí umožňuje čínským podnikům prodávat výrobky z oceli a hliníku za dumpingové ceny.

Témata: USA | clo | EU | Čína | Kanada | EuroZprávy.cz | Mexiko | Turecko | wto
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump možná zbaví Muellera bezpečnostní prověrky

17.08.2018 18:49 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní…

Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

17.08.2018 18:37 V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim,…

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

USA odpískaly masivní vojenskou přehlídku. Trump se urazil, pojede na…

17.08.2018 15:29 Aktualizováno Washington/Paříž - Vojenská přehlídka, kterou si ve Washingtonu přál uspořádat prezident Donald…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama