Senát USA schválil vojenský rozpočet ve výši 716 miliard dolarů

Washington - Poměrem 87 hlasů ku desíti dnes americký Senát schválil rozpočet pro armádu na příští finanční rok. Zákon o vojenském rozpočtu počítá s výdaji ve výši 716 miliard dolarů (15,7 bilionu korun) a umožňuje růst platů vojáků v průměru o 2,6 procenta.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Depot Parris Island v Jižní Karolíně je místo, kde se mladí armádní rekruti připravují na bojové nasazení v případě bojového konfliktu.

Jde o největší přilepšení za posledních devět let, napsala agentura AP. 

Rozpočet dostane k podpisu americký prezident Donald Trump, neočekává se ale, že by měl nějaké výhrady. Zákon sice nevyčleňuje prostředky pro vytvoření samostatných "vesmírných sil", což Trump letos několikrát avizoval, ale umožňuje uspořádání vojenské přehlídky, kterou by prezident rád viděl v listopadu ve Washingtonu.

Rozpočtový zákon dále obsahuje například ostře sledovaný paragraf zmocňující hlavu státu, aby zrušila sankce proti zemím, které si v minulosti opatřily ruské zbraně, ale nyní mají zájem o zbraně americké.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) uvádí, že cílem nového rozpočtu je odpovědět na některé kroky Číny, jako je například zvýšená aktivita vojáků v Jihočínském moři nebo snaha získat nejmodernější americké technologie. AP ale uvádí, že schválené kompromisní znění zákona poněkud otupilo postihy vůči čínskému telekomunikačnímu gigantu ZTE a neobnovuje opatření, která by omezila jeho nákupy amerických součástek.

Zákon o rozpočtu "je odrazem rostoucího konsensu v Kongresu a mezi zástupci bezpečnostních složek, že svět vstupuje do nové éry rivality velmocí, v níž musí Spojené státy přidat, aby se mohly měřit s Čínou a Ruskem", napsal WSJ.

Deník se odkazuje mimo jiné na zveřejněnou sumarizaci zákona, podle níž se Čína snaží prostřednictvím "modernizace armády, vlivových operací a predátorských ekonomických praktik" tlačit na své sousedy s úmyslem přetvořit indo-pacifickou oblast k vlastnímu prospěchu.

Mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu reagoval slovy, že schválení zákona vážně poškodí důvěru mezi Pekingem a USA. Naopak republikánský senátor Marco Rubio rozpočet nepodpořil, protože jej považoval za příliš mírný ve vztahu k Číně. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec svobody a demokracie? Neuvědomujeme si, co se děje, varuje profesor

22.08.2018 00:01 NÁZOR – „Jak zvolení autoritáři drtí demokratické instituce, které je mají zadržet? Někteří tak…

Cohen se dohodl s prokuraturou na spolupráci

21.08.2018 22:00 Washington - Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen učinil s…

Okupace 1968 pohledem CIA. Co odkrývají tajné dokumenty?

21.08.2018 18:47 Washington/Moskva/Praha - Invaze Varšavských vojsk do Československa v roce 1968 byla šokem pro…

Nové protiruské sankce zasáhly i slovenskou firmu

21.08.2018 18:42 Washington - Americké ministerstvo financí dnes rozšířilo seznam firem a jednotlivců potrestaných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama