Kostarický nejvyšší soud uznal homosexuální sňatky, aktivistka se přesto zlobí

San José - Kostarický nejvyšší soud tento týden rozhodl ve prospěch homosexuálních sňatků. Parlament má nyní 18 měsíců na to, aby přijal příslušný zákon umožňující sňatky osob stejného pohlaví.

Přidejte svůj názor

homosexualita, ilustrační foto

Kostarický soud sice rozhodl, že zakazovat homosexuální sňatky je neústavní, ve lhůtě dané parlamentu k přijetí příslušného zákona ale takové sňatky nebude možné uzavírat. I když poslanci v dané lhůtě zákon nepřijmou, budou takové sňatky po uplynutí lhůty automaticky možné, vysvětlil středeční verdikt soudce nejvyššího soudu.

"Soud řekl: ano, porušují se lidská práva, ale budeme je porušovat dál, nejméně 18 měsíců," interpretovala verdikt aktivistka Margarita Salasová španělskému serveru eldiario.es.

Soud rozhodoval o dvou stížnostech na neústavnost příslušných článků kostarické legislativy, které zakazují svazky osob stejného pohlaví. 

Jeden ze soudců nejvyššího soudu na tiskové konferenci uvedl, že verdikt je v souladu s lednovým rozhodnutím Meziamerického soudu pro lidská práva (CIDH). Podle něj musejí signatáři americké konvence o lidských právech zaručit stejná práva všem, tedy umožnit i sňatky homosexuálů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump možná zbaví Muellera bezpečnostní prověrky

17.08.2018 18:49 Washington - Americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že by mohl odebrat bezpečnostní…

Trump versus média. Bitva, která je již rozhodnuta

17.08.2018 18:37 V tomto týdnu 343 novin vydalo úvodník, ve kterém odsuzují výroky prezidenta Trumpa vůči nim,…

Tajná operace CIA, za kterou by se nestyděl ani James Bond

17.08.2018 17:58 Aktualizováno Studená válka je plná špionážních příběhů, vedle kterých jsou i příběhy Jamese Bonda velmi seriózní…

USA odpískaly masivní vojenskou přehlídku. Trump se urazil, pojede na…

17.08.2018 15:29 Aktualizováno Washington/Paříž - Vojenská přehlídka, kterou si ve Washingtonu přál uspořádat prezident Donald…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama