Vyšetřovatel Mueller pod palbou: Kritici zpochybňují jeho právní status

Washington - Odpůrci zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera, který pátrá po ruském vlivu na americké prezidentské volby, se dnes u soudu v Alexandrii pokusili zpochybnit jeho právní status. Jeho vyšetřování označili za protiústavní. Kritici Muellerova týmu FBI se už několikrát pokusili vyšetřování zmařit, ale zatím se jim to nepodařilo.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Robert Mueller (exšéf FBI)

Kritici využili kauzu Paula Manaforta, bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa. Mueller se Manaforta snaží usvědčit z defraudací a finančních podvodů v rámci širšího pátrání po ruské stopě.

Velká porota, která má rozsoudit Manafortův případ, předvolala na dnešek k výslechu jistého Andrewa Millera, který loni působil jako asistent poradce Trumpova volebního štábu Rogera Stonea.

Jenže Miller se k výslechu odmítl dostavit, přestože byl obeslán úřední výzvou. Svou nepřítomností si vysloužil obvinění z pohrdání soudem. Jeho právník Paul Kamenar oznámil, že se proti obvinění odvolá.

Miller údajně své obvinění z pohrdání soudem vyvolal záměrně, aby zaútočil na status zvláštního vyšetřovatele Muellera. Kamenar totiž prohlásil, že Mueller nemá právo údajné ruské vměšování vyšetřovat, protože náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, který Muellera vyšetřováním pověřil, překročil svou pravomoc. Mueller podle Kamenara dostal tak velké pravomoci, že jeho uvedení do funkce měl schválit americký Senát. 

Stone, který pracoval v Trumpově volebním štábu jako politický konzultant, se podle AP dostává do ohniska zájmu Muellerova týmu. Existuje podezření, že byl napojen na ruské agenty kteří chtěli zkompromitovat Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou.

Předstoupit před porotu má také dlouholetá přítelkyně a spolupracovnice Stonea Kristin Davisová. Žena nevalné pověsti, kdysi v New Yorku známá jako "manhattanská madam", vedla jistou dobu luxusní nevěstinec a byla i několik měsíců ve vězení. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko bojuje proti šovinismu. Zakázalo hostesky

18.08.2018 14:52 Mexiko - Vedení mexické metropole zakázalo najímat hostesky na akce organizované městem, aby tak…

Zemřel bývalý šéf OSN a nositel Nobelovy ceny za mír Kofi Annan

18.08.2018 14:13 Aktualizováno New York - Ve věku 80 let dnes zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír…

Jih Kostariky zasáhlo silné zemětřesení

18.08.2018 09:03 San José (Kostarika) - Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály.…

Zlom v americko-ruských vztazích? Analytik promluvil o utajovaném dokumentu

18.08.2018 00:01 NÁZOR - Americko-ruské vztahy se nadále zhoršují, konstatuje Josh Cohen v komentáři pro server…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama