Trump si pochvaloval telefonát s Macronem, mezi státníky je ale znát napětí

Washington/Paříž - Americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Podle vyjádření Bílého domu probrali "širokou paletu obchodních a bezpečnostních otázek".

Přidejte svůj názor

Donald Trump

"Měl jsem velmi dobrý hovor s Emmanuelem Macronem, prezidentem Francie. Probrali jsme různá témata, zejména bezpečnost a obchod," napsal na twitter Trump, který je na dovolené ve svém golfovém klubu ve státě New Jersey. 

Elysejský palác reagoval vlastním stručným komuniké, podle něhož Trump a Macron mluvili o Sýrii, Íránu a izraelsko-palestinském konfliktu. Prohlášení mezi tématy rozhovoru neuvádělo obchod, napsala agentura Reuters.

Obchod je nyní zdrojem třenic mezi USA a EU, a to v důsledku Trumpova rozhodnutí uvalit cla na dovoz hliníku a oceli z Francie a dalších zemí. EU reagovala zavedením cel na vybrané americké zboží. Trump také hrozil zavedením cel na automobily dovážené z EU.

Mezi Macronem a Trumpem panuje napětí kvůli odstoupení Washingtonu od jaderné dohody s Íránem a obnovení hospodářských sankcí vůči islámské republice. Ostatní strany dohody včetně Francie chtějí principy sjednané v roce 2015 respektovat i nadále a EU vyzývá evropské firmy, aby se americkým sankcím nepodřizovaly. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Může se to stát každému: Muže olíznul jeho vlastní pes, lékaři mu museli…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Madison - Otřesným zážitkem si prošel sedmačtyřicetiletý Greg Mauteufel z amerického Wisconsinu.…

Lékaři odebrali chlapci část mozku. Tomu, co se stalo pak, dodnes nikdo…

20.08.2018 23:03 Aktualizováno Pittsburgh - Američtí lékaři se rozhodli pro neobvyklý zákrok. Malému chlapci, který trpěl častými…

Bílý dům propustil autora Trumpových projevů, řečnil v rasistickém klubu

20.08.2018 21:50 Washington - Bílý dům propustil Darrena Beattieho, který pro prezidenta Donalda Trumpa psal projevy…

Hon na homosexuální kněze? Zazněl návrh na radikální čistku v církvi

20.08.2018 20:31 Washington - Konzervativci v USA volají po čistce mezi homosexuálními kněžími. Odpůrci tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama