Mechanik ze Seattlu havaroval s ukradeným letadlem, pronásledovaly ho stíhačky

Seattle - Jeden ze zaměstnanců letiště v západoamerickém Seattlu v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ).bez povolení odstartoval s letadlem. Armáda za ním vyslala stíhačky. Úřady záhy oznámily, že se letadlo zřítilo.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Podle šerifa okresu Pierce ve státě Washington se nejednalo o terorismus, ale o sebevražedný čin. "Ukradené letadlo (společnosti) Horizon se zřítilo na ostrov Ketron," uvedl šerifův úřad Paula Pastora. Za letadlem se po nepovoleném startu vydaly dvě stíhačky F-15, havárii stroje ale nezavinily.

Letadlo Q-400 patřilo společnosti Horizon Air, která je součástí skupiny Alaska Air Group. Stroj má kapacitu 76 míst.

Letadlo spadlo na ostrov Ketron, kde žije asi 20 lidí. Po pádu se vzňalo, žádní zranění na zemi ale nejsou hlášeni. Podle Pastora letadlo pilotoval 29letý zaměstnanec společnosti Horizon Air, který patrně zemřel. 

S mechanikem před pádem letadla mluvil dispečer z řídící věže a oslovoval ho jménem, Rich nebo Richard. Muž měl prý starosti s palivem. "Jsem na 2100 (librách, 952 kilogramech), začal jsem na třiceti a něco... nevím jaká je spotřeba při startu, ale spaluje se to rychleji, než jsme čekal," stačil říci.

Dispečer se ho snažil přimět k přistání. "Napravo, asi míli od tebe je ranvej. Je to McChord (vojenské letiště)," řekl mu. Na to mechanik reagoval rozrušeně. "Ti chlapi mě roznesou, když se tam pokusím přistát. Mohl bych tam něco taky zničit. Nechci to udělat, asi mají něco protiletadlového," řekl muž.

Po ujištění, že mu nic nehrozí, řekl, že ještě není "připraven na přistání" a že se musí přestat dívat na ukazatel paliva, protože rychle ubývá. Dispečer se ho snažil přimět k obratu doleva a uklidnit ho. "Za tohle je asi doživotí, co?" ptal se muž v letadle. "Mnoha lidem na mně záleží, budou zklamaní, že jsem to udělal," řekl. V poslední výměně slov měl strach o jeden z motorů, který podle něj vynechával. "Dobře Richi, jestli můžeš, drž to letadlo nad vodou. Udrž ho pěkně nízko," řekl mu dispečer.

Svědek události Bryan Sichley řekl, že viděl letadlo doprovázené dvěma stíhačkami, jak padá přídí k zemi.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ameriku zachvátila nová vlna migrace. Tisíce lidí čekají na hranicích

19.08.2018 10:45 Quito - Ekvádor zpřísnil pravidla pro migranty z Venezuely, kteří po desetitisících prchají ze své…

Tajemství vesmíru odhaleno? Něco zde nesedí, poukazuje fyzik

19.08.2018 00:01 V historii proběhlo mnoho zajímavých a grandiózních mezilidských sporů, připomíná fyzik Don Lincoln…

Mexiko bojuje proti šovinismu. Zakázalo hostesky

18.08.2018 14:52 Mexiko - Vedení mexické metropole zakázalo najímat hostesky na akce organizované městem, aby tak…

Zemřel bývalý šéf OSN a nositel Nobelovy ceny za mír Kofi Annan

18.08.2018 14:13 Aktualizováno New York - Ve věku 80 let dnes zemřel bývalý generální tajemník OSN a nositel Nobelovy ceny za mír…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama