S Kimovou vládou je to zcela jinak? Profesor poodhalil tajemství diktátora

Počátkem roku 2011 mnoho Severokorejců zjistilo, že 8. leden bude zvláštním dnem - bylo na něj naplánováno množství událostí oslavujících mladého muže, který nedávno získal hodnost čtyřhvězdičkového generála a stal se členem nejvyšších exekutivních orgánů KLDR, uvádí Andrej Lankov v komentáři pro server Al-Džazíra. Profesor na soulské univerzitě Koomin a expert na Severní Koreu v něm přinesl netradiční a zažitému mediálnímu obrazu se vymykající pohled diktátora Kim Čong-una.

Přidejte svůj názor 31 komentářů

371

"Jméno toho mladého muže bylo Kim Čong-un a každý věděl, že jde o syna Drahého vůdce, nyní již zesnulého generalissima Kim Čong-ila," připomíná profesor, byť dodává, že oficiální média v zemi toto příbuzenství nikdy explicitně nezmínila.   

Lankov vysvětluje, že Kimovo narození se drželo v tajnosti, ačkoliv existují spekulace, že přišel na svět v roce 1984. Konstatuje, že zřejmě i zkušení severokorejští propagandisté byli zaskočeni nízkým věkem určeného nástupce.

Zdraví Kim Čong-ila se postupem času zhoršovalo, ale nikdo nečekal, že jeho syn se ujme vlády tak brzy, pokračuje expert. Poukazuje, že Kim Čong-unovo jméno se poprvé objevilo ve veřejném tisku v září 2010 a jen o14 měsíců později se mladík stal vůdcem celé země, když jeho otec v prosinci 2011 náhle skonal.   

Kim Čong-un vládne KLDR

"Ve své době většina pozorovatelů očekávala, že mladý Kim stráví několik let jako učedník u staré gardy - vysokých poradců jeho otce, kteří budou společně hrát roli jakési rady regentů," nastiňuje Lankov. Kim Čong-un je však silně osobitý člověk, konstatuje profesor s tím, že od prvních týdnů své vlády začal narušovat jeden zavedený vzorec za druhým a projevoval malý zájem o rady zamýšlených regentů.   

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situaci dobře vystihuje osud, který nakonec potkal trio nejvýše postavených poradců, deklaruje odborník - jeden byl zatčen před kamerami na vládní schůzi a v následujícím týdnu popraven, zatímco po dalším se slehla zem poté, co byl pozván na časnou ranní nedělní jednání, přičemž poslední z nich je údajně držen v domácím vězení. Lankov doplňuje, že v tomto případě se jedná o tetu mladého Kima.    

Kim Čong-un se ukázal jako skutečně tvrdý personální manažer, píše profesor. Odkazuje na zhruba 70 představitelů - armádních generálů, vládních ministrů, stranických tajemníků a dalších - kteří byli během jeho krátké vlády popraveni. "Mezi loňskými oběťmi bychom neměli opomenout zmínit ministra obrany, který zmizel v dubnu a široce se předpokládá, že byl popraven, či hlavního vyjednavače s Jižní Koreou, který nedávno zahynul při podezřele znějící automobilové nehodě," uvádí Lankov. V té souvislosti připomíná, že v KLDR připadá na stovku obyvatel jedno motorové vozidlo.  

Odborník soudí, že divný sestřih, excentrické oblékání a sklon odstraňovat přední představitele a generály činí z Kim Čong-una objekt posměchu světových médií, ale tento obraz vede k přehlížení některých jeho úspěchů, které jsou skutečně významné. Dokonce i Kimovi odpůrci, mezi nimi i šéf emigrantské komunity v Jižní Koreji, obecně přiznávají, že mladý vůdce je mezi většinou Severokorejců oblíbený, konstatuje Lankov. Vysvětluje, že čistky a popravy se dotkly jen úzké elity v Pchjongjangu, zatímco pro průměrného člověka byla vláda Kim Čong-una dobou, kdy se dramaticky zvýšila životní úroveň.

Severokorejská ekonomika roste

Pro čtenáře západních médií to může znít velmi překvapivě, ale čtyři roky vlády Kim Čong-una se vyznačovaly výrazným hospodářským růstem, jehož meziroční hodnota se podle odhadů pohybuje okolo 3-4%, uvádí expert. Doplňuje, že předchozí dvě desetiletí přitom byly dobou, kdy se hospodářství nejprve řítilo z útesu a následně stagnovalo. Situace se zlepšila již v posledních letech za Kim Čong-ila, ale teprve pod jeho synem zlepšení akcelerovalo, tvrdí Lankov.

Profesor tento  nepřiznaný úspěch připisuje částečně změnám v řízení zemědělství. Vysvětluje, že po desetiletí Severokorejci pracovali pro stát za fixní příděl, avšak Kim Čong-un v roce 2012 tento sytém upravil. Zemědělci tak nyní pracují za podíl z úrody, tvořící běžně 30%, přičemž dle očekávání pracují usilovněji a potravinová situace Severní Koreje je v současnosti lepší než kdy předtím, byť pouze v rámci standardů východní Asie, uvádí odborník.

"Další součástí politiky Kim Čong-una je přehlížení bující soukromé ekonomiky, která je mnohem silnější, než si mnozí uvědomují," pokračuje Lankov. Deklaruje, že navzdory komunistické rétorice lze v dnešní Severní Koreji nalézt nejen soukromé restaurace a hospody, ale též soukromé doly a dokonce i ropné rafinerie či soukromé, vysoce ziskové rybářské společnosti. Na rozdíl od svého otce tak Kim Čong-un takticky toleruje soukromý byznys a občas ho i tiše podporuje, nastiňuje profesor.    

Lankov dodává, že ke svým letošním narozeninám si Kim Čong-un nadělil "pěkný dárek", když 6. ledna nařídil test údajně první severokorejské termonukleární zbraně. Situaci označuje za další připomínku, že mladý vůdce KLDR si může dovolit nebrat příliš ohled na mezinárodní společenství a na světové scéně se cítí stejně bezpečně jako na té domácí.   

"Mladý dědičný vůdce Severní Koreje, který se skutečně narodil v roce 1984, oslaví své 32. narozeniny," píše závěrem profesor. Poukazuje, že téměř časově kolidují se čtvrtým výročím jeho vlády, která byla doposud hektická a turbulentní, ale rozhodně ne katastrofální. Přesto Lankov očekává, že tato "drsná jízda" příliš nezmění svůj charakter ani v nadcházejícím období.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.  

Vstupte do diskuze (31)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indonésii ztroskotal trajekt, desítky lidí se pohřešují

18.06.2018 18:42 Jakarta - Nejméně jeden člověk utonul a několik desítek dalších se pohřešuje po dnešním ztroskotání…

KLDR a Jižní Korea si plácly: Sportovci nastoupí na Asijských hrách spolu

18.06.2018 13:28 Aktualizováno Soul - Severní a Jižní Korea se dnes dohodly, že jejich sportovci nastoupí při zahajovacím…

Silné zemětřesení udeřilo v Japonsku. Nejméně tři mrtví, přes 300 zraněných

18.06.2018 12:49 Aktualizováno Tokio - Západojaponskou prefekturu Ósaka zasáhlo dnes ráno silné zemětřesení, které si vyžádalo…

Příměří vypršelo, Tálibán rozjel v Afghánistánu novou vlnu teroru

18.06.2018 11:50 Kábul - Islamisté z Tálibánu obnovili boj ihned po vypršení třídenního příměří. Při sérii útoků v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama