Z uprchlice se stala druhá vojenská pilotka v Afghánistánu

Kábul - Safía Ferozíová (26) strávila dětství jako uprchlice, nyní ale létá s dopravním letadlem pro afghánské vojenské letectvo jako druhá pilotka v této asijské zemi. doufá, že inspiruje další ženy. "Jako žena čelíte mnohým úskalím, ale musíte se naučit se s nimi vypořádat," řekla agentuře AP, která o jejím životě přinesla reportáž.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Ferozíová se provdala za pilota ze stejné jednotky, která podporuje afghánské pozemní síly v boji s Talibanem. "Když mám na sobě uniformu, tak jsem na sebe jako na ženu velmi hrdá," řekla Ferozíová, když se na kábulské letecké základně připravovala na let. Létá s letounem Cessna 208 Caravan, který afghánská armáda využívá pro přepravu vojáků.

Šestnáct let od pádu režimu Talibanu po invazi vojsk vedených Spojenými států v roce 2001 se afghánské ženy snaží zvýšit své zastoupení v parlamentu, vládě i armádě. Nadále se však setkávají s odporem velmi konzervativní afghánské společnosti.

Když byla Ferozíová ještě dítě, opustila její rodina domov v Kábulu. K útěku do sousedního Pákistánu ji v devadesátých letech donutila občanská válka. Po pádu Talibanu se Ferozíová s rodinou vrátila do vlasti.

Na střední škole Ferozíová viděla televizní reklamu, která vyzývala afghánské ženy, aby vstoupily do armády. Po dokončení studia se zapsala do vojenské akademie, aby mohla pracovat ve vojenských komunikacích.

Se svým manželem kapitánem Džauádem Nadžáfím se poprvé setkala při výcviku na letišti v západní provincii Herát. Vzali se před dvěma lety a on ji od té doby v její práci podporuje.

V afghánském letectvu jsou nyní jen dvě pilotky, pět afgánských žen v této chvíli ale prochází výcvikem.

V roce 2013 se kapitánka Nílúfar Rahmáníová stala první afghánskou pilotkou za více než 30 let. Podle zástupce mluvčího afghánského ministerstva obrany, generála Mohammada Radmáníše, je v 195.000členné afghánské armádě 1800 žen. Afghánská armáda, kterou podporují USA a NATO, chce podle generála v příštích sedmi letech zvýšit zastoupení žen až na deset procent.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co si Severokorejci skutečně myslí o Kimově režimu? Mýty a fakta o životě…

21.06.2018 15:21 Pchjongjang- Severní Korea je v západních médiích vykreslována jako země plná bezostyšné propagandy…

KLDR slíbila zničit základnu Sohe. Testovala na ní rakety, které děsily…

21.06.2018 11:57 Soul - Severní Korea slíbila, že zničí střelnici Sohe na západě země, kterou v minulosti používala…

Japonsko zastavilo přípravu občanů na útok KLDR

21.06.2018 08:55 Tokio - Japonsko v reakci na výsledky summitu USA-KLDR, který se konal 12. června v Singapuru,…

Jen pro otrlé: Chůva vezla svěřené dítě výtahem, to co udělala nechápe ani…

21.06.2018 08:30 Čeng-čou - Brutální případ týrání svěřeného dítěte se odehrál v čínské provincii Che-nan. Chůva,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama