Zastáncům tvrdé čínské linie chybí soudnost, myslí si dalajláma

New York/Peking – V rozhovoru pro americkou stanici HBO duchovní vůdce Tibetu, 14. dalajlama, prohlásil, že čínským zastáncům tvrdé linie chybí soudnost. Odpověděl tak na otázku, co by se stalo, kdyby příštího dalajlamu vybrala Čína. Takové případné rozhodnutí by podle něj bylo bláhové a krátkozraké.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Tibetský duchovní vůdce dalajlama přijel do Prahy (17. října 2016)

Dalajláma poskytl rozhovor satirické talk-show televizní stanice HBO shrnující události předchozího týdne. Možnost, že by Čína mohla dosadit vlastního dalajlamu, ten současný v rozhovoru označil za zhoubné rozhodnutí. „Víte, lidský mozek je schopen zdravého úsudku, ovšem čínským zastáncům tvrdé linie tato část mozku chybí,“ uvedl.

Peking, jenž současného dalajlamu považuje za nebezpečného separatistu, jeho výroky kritizoval. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang prohlásil, že „dalajlamovy komentáře se mohou jevit jako humorné a zábavné, ale jsou to lži, které se skutečností nemají nic společného". Dodal, že Čína považuje 14. dalajlamu za politického exulanta v náboženském převleku.

Současný dalajlama, který odešel do exilu po nezdařeném povstání proti čínské nadvládě v roce 1959, odmítá násilí a prohlašuje, že má jediné přání: skutečnou autonomii, nikoli nezávislost Tibetu.

Zopakoval také své předchozí výroky, že by mohl být posledním dalajlamou. Na svých webových stránkách uvedl, že pokračování instituce dalajlamy bude záviset na rozhodnutí tibetského lidu. Tvrdí také, že pokud se narodí znovu, bude to logicky mimo území Tibetu, mimo kontrolu čínských úřadů, aby mohl pokračovat v započaté práci.

Po staletí vybírali dalajlámu tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Podle současných čínských nařízení však musí Peking každého nového náboženského představitele úředně potvrdit. Nynější tibetský duchovní vůdce ale v minulosti čínské vedení opakovaně varoval, že Tibeťané by nového dalajlamu vybraného čínskými úřady neuznali. „Kandidátovi vybranému z politických důvodů nepřísluší ani uznání, ani přijetí," uvedl.

V pozadí sporů o reinkarnaci je soupeření o nadvládu nad Tibetem. Čína už v roce 1995 odmítla uznat pančenlamu, po dalajlamovi druhého nejvýše postaveného lamu, a přišla se svým kandidátem. V důsledku toho vedle sebe působí pančenlamové dva - čínský i tibetský.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za zkázu trajektu Sewol může provozovatel i vláda, rodiny obětí dostanou…

19.07.2018 08:36 Soul - Jihokorejská vláda i provozovatel trajektu Sewol, který se v dubnu 2014 potopil u ostrova…

Na Sibiři lákají zákazníky na Trump burger

19.07.2018 04:41 Krasnojarsk (Rusko) - Zákazníky v sibiřském městě Krasnojarsk se snaží přilákat na jméno amerického…

Chlapci vysvobození z jeskyně poprvé promluvili: Mysleli jsme, že už své…

18.07.2018 20:48 Aktualizováno Bangkok - Členové mladého thajského fotbalového týmu, který byl uvězněn v zaplavené jeskyni…

V Indii spadl šestipatrový dům, tři mrtví

18.07.2018 14:20 Dillí - Na předměstí Dillí se v noci na dnešek na vedlejší budovu zřítil šestipatrový dům, nejméně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama