Dominance Západu nad ekonomikou a informacemi? Moskva a Peking se sbližují

Moskva, Peking - Rusko-čínská vojenská spolupráce se dostává na historicky nejvyšší úroveň. Ta zahrnuje tři hlavní oblasti, k nimž patří vojenská cvičení, vojensko-technologická součinnost a setkávání představitelů armády na nejvyšší úrovni. V posledních letech dochází k jejich prohlubování. Pravidelná vojenská cvičení se stala důmyslnějšími a jejich obsahem bývají komplikované manévry či využití nejmodernějších vojenských technologií. Pokles přímého prodeje ruské vojenské techniky nahrazuje růst počtu společných vojensko-průmyslových projektů. Četnost kontaktů mezi nejvyššími představiteli obou armád se zvyšuje.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě (9. kvězna 2015)

Podle nedávné studie Ethana Meicka pro Americko-čínskou hospodářskou a bezpečnostní komisi patří vojenská cvičení Ruska a Číny k nejviditelnějším oblastem spolupráce obou zemí. Čínská lidově-osvobozenecká armáda (ČLOA) díky nim získává cenné zkušenosti z nasazení v zahraničí. Cvičení slouží i jako demonstrace rostoucích vojenských schopností obou států a pevnosti vzájemných vztahů.

Přestože cvičení nejsou zaměřena proti konkrétní zemi, místo konání a jejich obsah často naznačují opak. Námořní cvičení nazvané Společné moře 2016 se například uskutečnilo v Jihočínském moři, kde síly obou států nacvičovaly výsadky na tamější ostrovy, jež řada států považuje za své území. Ruští nejvyšší političtí představitelé přitom v tomto regionu dlouhodobě podporují čínské teritoriální nároky.

Pozemní vojenská cvičení v regionu Sin-ťiang mají signalizovat místní etnické ujgurské menšině, že jakýkoliv odpor proti pekingské vládě nemá šanci na úspěch. Prezentace rozsáhlých mezinárodních cvičení většinové populaci pak může sloužit jako odvracení pozornosti od rostoucí nerovnosti v čínské společnosti a od korupčních skandálů. 

Vznikne rusko-čínský protiraketový deštník?

Mírová mise 2016, rozsáhlé vojenské cvičení za účasti ruské i čínské armády v Kyrgyzstánu, si za cíl tradičně zvolila boj proti třem zlům. Patří k nim terorismus, separatismus a extrémismus. ČLOA zastupoval menší počet vojáků ve srovnání s podobnými akcemi v předchozích letech, přesto podle důstojníka He Binga přineslo něco nového. Jednotky z čínského západního vojenského okruhu se poprvé účastnily cvičení v zahraničí. Navíc Rusové prvně v průběhu mezinárodního vojenského cvičení představili své bezpilotní letouny Orlan-10 a Zala.

Důležitou oblastí vojenské spolupráce začíná být i protiraketová obrana. V roce 2016 se odehrálo historicky první výpočetní technikou simulované rusko-čínské cvičení, jehož obsahem byl právě nácvik protiraketové obrany. Velmi pravděpodobně šlo o reakci na úmysl Bílého domu umístit protiraketový komplet THAAD v Jižní Koreji. Přestože cvičení nebylo oficiálně proti nikomu zaměřené, vysloužilý čínský plukovník Yue Gang si myslí své: „THAAD je společná hrozba jak pro Čínu, tak i pro Rusko.” K podobnému cvičení by mělo dojít i v roce 2017 a spekuluje se o dalším sbližování protiraketové obrany obou zemí.

Protiruské sankce tlačí Moskvu k prodeji

Vojensko-technologická spolupráce dosáhla z pohledu uskutečněných obchodů vrcholu v letech 2004-2006. Následný pokles prodeje vojenské techniky Pekingu zapříčinil strach Kremlu z kopírování ruských technologií. Moskva se zdráhala prodávat Číně své technologicky nejpokročilejší systémy, což se ale v průběhu roku 2014 změnilo. Západní protiruské sankce a nízké ceny ropy přinutily Rusko změnit svůj předchozí odmítavý postoj. 

Čína se v posledních letech zajímá jen o tu nejpokročilejší ruskou techniku. Typickým příkladem jsou letecké motory a systémy protivzdušné obrany. V roce 2014 si Peking od Moskvy objednal 100 leteckých motorů RD-93 a o rok později několik systémů protivzdušné obrany S-400. Koupě 24 kusů vojenských letounů Su-35 z roku 2015 je možná poslední zakázkou, kdy Rusko Číně dodá zařízení jako celek. Velkou většinu další techniky si totiž Číňané již dokáží vyrobit sami.

Oba státy přechází na jinou formu vojensko-technologické spolupráce, kterou představují společné vývojové a výrobní projekty. V roce 2015 se například přední výrobci vrtulníků z obou zemí dohodli na vývoji a výrobě nového stroje odolného proti nepříznivým geografickým a teplotním podmínkám. Čínská strana jako investor poskytne palubní techniku a materiály pro výrobu. Rusové jako subdodavatelé zodpovídají za design vrtulníků a mrazu odolná zařízení.

Rok 2015 rekordní v počtu setkání na nejvyšší úrovni

Nejvyšší armádní představitelé Ruska a Číny se každoročně scházejí na řadě bilaterálních i multilaterálních jednáních. Rusko-čínská Mezivládní komise pro vojensko-technickou spolupráci patří od roku 1992 k nejdůležitějším každoročním setkáním, kde dochází k diskuzím o budoucích obchodech. Od roku 2014 se setkání na nejvyšší úrovni stala častějšími a v roce 2015 se uskutečnilo vůbec největší množství schůzek od normalizace vztahů mezi Moskvou a Pekingem v roce 1989. Rok 2016 byl v tomto ohledu přinejmenším stejně významný jako ten předchozí.

Vztah Ruska a Číny se znatelně zlepšil s opětovným nástupem Putina do prezidentského úřadu a Si Ťin-pchinga do čela státu. Elizabeth Wishnicková, profesorka ze Státní univerzity Montclair, považuje sbližování Moskvy a Pekingu za opozici vůči „západní dominanci nad globálními ekonomickými pravidly a informační politikou.”

Obě země budou pravděpodobně vzájemnou spolupráci v následujících letech prohlubovat. Čína se úpěnlivě snaží modernizovat svou armádu získat tím výhodu nad svými rivaly v jihovýchodní Asii. Ruský prodej zbraní a vojensko-technická spolupráce Moskvy a Pekingu představují výzvu pro dominanci USA a jejich spojenců v regionu.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit KLDR-USA stál Singapur méně, než se odhadovalo. Přesto je suma…

24.06.2018 16:49 Singapur - Za summit USA-KLDR, který se konal 12. června, zaplatil Singapur 16,3 milionu…

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama