Kimovo vojsko ruinuje státní kasu, v počtu ponorek předčí i Spojené státy

Pchjongjang – Jak je na tom jedna z největších armád světa, Korejská lidová armáda? Podle odhadů se na její fungování dává téměř třetina státního rozpočtu. V souvislosti s napětím, které v oblasti Korejského poloostrova panuje kvůli vyslání amerického loďstva do oblasti, si připomeňme početní stavy Kimovy armády a podívejme se, jak je na tom ve srovnání s Jižní Koreou.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

vojáci KLDR

Ačkoliv má Severní Korea mnohem více „pěšáků“, než její jižní soused, velké procento z nich údajně trpí podvýživou a jejich velká část je špatně placena.  Severokorejská armáda pod vedením Kim Čong-una se taktéž musí potýkat se zastaralou výzbrojí. Velkou výhodou oproti Jižní Koreji je pro KLDR velmi početná dělostřelecká technika, která může způsobit jižnímu sousedu velké škody. KLDR dominuje i v počtu ponorek.

Podle Severní Koreje je na armádu vyčleněno zhruba 16 % z rozpočtového balíku. Jiné odhady však směřují ke 25 % až 38 procentům. I když se země potýká s nedostatkem zboží a její ekonomický systém skomírá, na armádě se nešetří .

Velmi důležitou součástí Korejské lidové armády je její letecká složka. V jejích řadách slouží přes 100 tisíc mužů, k dispozici mají tisíce strojů nejčastěji sovětské nebo čínské výroby. Podle expertů na obranu je však většina letounů technicky zastaralých a nedisponují vybavením, které by bylo srovnatelné s moderními letadly. 

Nutno podotknout, že počet veškerého personálu, který se na fungování armády podílí, dosahuje neuvěřitelného čísla – podle odhadů jde o 4,5 až 6 milionů osob, zahrnující  i dobrovolníky či techniky. Povinnou vojenskou službu musí sloužit i ženy. Severní Korea má dokonce speciální jednotku, která by měla zvládnout kybernetické útoky, ty se jí i podařily – jednotka  v minulých letech „hackla“ tisíce počítačů v Jižní Koreji. Je veřejným tajemstvím, že Severní Korea disponuje také svým vlastním programem chemických zbraní. Nikdo však neví, jaký typ zbraní může Kimův režim konkrétně vlastnit, početní stavy jsou také velkou neznámou.

Podle Světového indexu palebné síly (GFI) měla Severní Korea v roce 2016 celých 70 ponorek, 4 200 tanků, 458 bojových vrtulníků, 572 bojových letadel. Korea disponuje i jaderným arsenálem, o jejím stavu však informace chybí. Severní Korea do loňského roku otestovala jaderná hlavice pětkrát, dva testy proběhly právě loni. Zajímavé je porovnání s údaji z roku 2015 od Mezinárodního institutu strategických studií (IIFSS)

Podle něj měla k roku 2015 Severní Korea v rámci aktivních jednotek celých 1,2 milionu mužů ve zbrani. Jižní Korea zhruba polovinu, 655 tisíc vojáků. Naopak v počtu bitevních tanků zastává sever. Ten má necelých 2,5 tisíce tanků (v roce 2016 už jich však měla kolem, na jihu operují s počtem 3,5 tisíc tanků. Severokorejský počet dělostřelectva se odhaduje na 21 tisíc kusů oproti jihokorejským 11 tisícům. Počet bojových letounů se u obou zemí pohybuje na zhruba stejné úrovni, kolem 570 kusů. Jihokorejci dominují počtem vrtulníků, těch mají 481, Severokorejci lehce přes 300.

Severní Korea disponuje torpédoborci v řádu jednotek, Jižní jich má kolem dvaceti. Oproti Jižní Koreji Kimův režim dominuje v počtu ponorek, má jich něco přes 70, soused jenom 23, počet ponorek KLDR je dokonce vyšší než počet amerických, horší je to s jejich technickou úrovní.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

KLDR vyhrožuje blokádou setkání rodin rozdělených korejskou válkou

20.07.2018 19:02 Pchjongjang/Soul - K srpnovému setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-1953,…

Zfilmování dramatu z jeskyně? Thajsko chce být manažerem zachráněných…

20.07.2018 16:39 Bangkok - Ihned po záchraně dvanácti chlapců a jejich trenéra z jeskyně Tham Luang na severu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama