Co by se stalo, kdyby Trump šel do války se Severní Koreou? Odborníci varují před obrovskými riziky

Washington/Pchjongjang - Vzhledem k tomu, že totalitní Severní Korea říká, že je připravena poslat ke dnu americkou letadlovou loď. Reagovala tak na fakt, že seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson dnes ve Filipínském moři jižně od Korejského poloostrova zahájilo společné vojenské manévry s japonským námořnictvem. Odborníci se proto vážně zabývají otázkou, co by se mohlo stát.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

USS Carl Vinson

„Teď, když máme k dispozici mocnou jadernou energii, abychom se chránili před jadernou hrozbou USA, budeme reagovat bez sebemenšího zaváhání na totální válku totální válkou a na jadernou válku naším stylem jaderného úderu, a dosáhneme jasného vítězství v závěrečném boji s USA.“

Právě to se uvádí v jednom z posledních prohlášení severokorejského ministerstva vnitra, zatímco nadále stoupá napětí kvůli raketovým testům a jadernému programu KLDR. V neděli deník vládnoucí komunistické strany řekl, že síly v zemi jsou v „bojové pohotovosti a připraveny potopit americkou letadlovou loď s jaderným pohonem jediným úderem“. List přirovnal americkou loď ke „strašnému zvířeti" a zdůraznil, že zásah proti němu by byl skutečnou ukázkou severokorejské vojenské síly. 

KLDR testuje nové rakety a při obrovské oslavě minulý týden hrozila „ničivým úderem“ nepřátelům z USA. Režim Kim Čong-una tak zatím rozhodně nepůsobí, že by podléhal mezinárodnímu tlaku – spíše naopak. Donald Trump se pokusil nasadit tvrdý tón a pohrozil, že se „řádně vypořádá“ se Severní Koreou, pokud Čína nedokáže udržet na uzdě své spojence. Tvrdil také, že vyslal „armádu“ válečných lodí do regionu. Varovným signálem pro KLDR mohl být také úder na jeskyni Islámského státu v Afghánistánu, na kterou Američané použili „matku všech bomb“.

USA mají k dispozici velmi mocnou raketu. Použijí ji na KLDR?

Útoky však podle deníku The Independent spíše vyvolal otázky ohledně toho, zda by byl prezident ochoten přijmout stejné kroky v Severní Koreji a vzal tak na sebe riziko jaderné války. David S. Maxwell, vysloužilý americký armádní plukovník speciální jednotky, který sloužil v Koreji a Japonsku, řekl, že americké síly vyvinuly s ohledem na severokorejské podzemní objekty ještě silnější bombu známou jako Massive Ordnance Penetrator (MOP).

„Existuje mnoho cílů na světě pohřbených takto hluboko pod zemí, kvůli kterým byl MOP vyvinut,“ řekl listu The Independent . „Ale myslím, že si budete muset položit otázku: Může vojenská akce proti Severní Koreji nemít za následek katastrofickou odezvu na sever?“ On sám se domnívá, že pokud Pchjongjang bude cítit ohrožení režimu hrozilo by, že může zahájit jaderný útok. „Oni by nevyhráli válku s Jižní Koreou a USA, ale mohou se domnívat, že je to jejich jediná možnost,“ dodal.

„I když by preventivní úder zničil raketové a jaderné kapacity, Severní Korea může cítit, že musí reagovat. To je dilema, kterému stratégové a tvůrci politik čelí tváří v tvář.“ Maxwell, který je nyní zástupcem ředitele Centra pro bezpečnostní studia na Georgetown University, říká, že i ojedinělý letecký úder by mohl vést ke „katastrofické reakci“, což by vyžadovalo evakuaci velké části Jižní Koreje a rozmístění amerických sil v rámci příprav na pozemní válku.

Riziko je až příliš vysoké

Doktor John Nilsson-Wright, vedoucí výzkumný pracovník programu think-tanku Chatham House pro Asii, se domnívá, že pravděpodobnost vojenského zásahu USA je „velmi nízká“. „Riziko vyprovokování konvenčního konfliktu nebo obrovských ztrát v Jižní Koreji hovoří proti takovému postupu,“ řekl listu The Independent. Washington podle něj navíc nemůže riskovat odcizení Soulu a Tokia.

Viceprezident USA Mike Pence o víkendu řekl, že letadlová loď USS Carl Vinson během několika dní dorazí do Japonského moře mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Uvedl také, že díky americkému úsilí o zapojení Číny do problému věří v mírové dosažení stavu, kdy bude Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

Stejně jako údery v Sýrii a Afghánistánu, může tento krok pouze „utvrdit severokorejské odhodlání“ zvýšit své vojenské schopnosti, varoval Maxwell. „Zatím není zpravodajská služba na světě, která nám může říct, co udělá,“ uvedl v reakci na Kim Čong-una, který se za posledních šest let nelítostně zbavuje lidí ve svém nejbližším okolí.

Nilsson-Wright k tomu řekl, že i když USA vznesly výzvu týkající se zničení severokorejských zbraní hromadného ničení, je velmi obtížné určit, jak velké jsou zásoby KLDR. Jediný způsob, jak USA mohou doufat v řešení krize, je prostřednictvím koordinovaného tlaku se spojenci - a ochota k vyjednávání, myslí si. Možná opatření by mohla zahrnovat ekonomické sankce ze strany Číny, nabídku politických ústupků výměnou za zmrazení testování a mírové rozhovory, které zahrnují regionální aktéry.

Maxwell s tím souhlasí, a přestože připomíná, že severokorejská vláda se naučila po předchozích zásazích „obejít“ mezinárodní bankovnictví, považuje finanční akce za nejúčinnější. Vyzval USA, aby zmírnily nejistotu a napětí tím, že odmítnou reagovat na „každou raketovou zkoušku a každý vojenský pohyb“. „Kim se chová jako terorista, a jedna z věcí, kterou teroristé chtějí, je sláva,“ dodal Maxwell.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Summit KLDR-USA stál Singapur méně, než se odhadovalo. Přesto je suma…

24.06.2018 16:49 Singapur - Za summit USA-KLDR, který se konal 12. června, zaplatil Singapur 16,3 milionu…

Šéf Pentagonu pojede do Pekingu, nedávno obvinil Čínu ze zastrašování

24.06.2018 08:09 Washington - Šéf Pentagonu Jim Mattis příští týden zavítá do Pekingu, americko-čínské vztahy přitom…

Nechutný obchod s dělohami: Policie osvobodila 33 žen těhotných pro čínské…

23.06.2018 09:24 Phnompenh - Při policejní razii v kambodžské metropoli bylo nalezeno 33 žen těhotných pro čínské…

Zemřel jihokorejský expremiér, zakladatel obávané tajné služby

23.06.2018 09:18 Soul - Ve věku 92 let zemřel bývalý jihokorejský premiér a zakladatel tamní kdysi obávané státní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama